Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Rekordowe ceny węgla. Już nie wszystkich na niego stać

14.05.2022 14:00 | 17 komentarzy | 14 842 odsłon | Marek Oratowski
Węgiel to drogi i deficytowy towar. Mieszkańcy, którzy palą nim w piecach z niepokojem myślą o zimie i o najbliższym sezonie grzewczym. Boją się, że za tonę zapłacą grubo powyżej 2 tysięcy złotych. O ile w ogóle będzie dostępny.
17
Rekordowe ceny węgla. Już nie wszystkich na niego stać
Zapasy węgla przy kopalniach są rekordowo niskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rodzime kopalnie nie są w stanie odpowiedzieć na zwiększone zapotrzebowanie w sytuacji trwającego wygaszania całego sektora.

Już jesienią był problem z dostępnością węgla. Po wprowadzonym po wybuchu wojny w Ukrainie embargu na węgiel z Rosji, sytuacja znacznie się pogorszyła. Na dodatek zapasy przy kopalniach są rekordowo niskie. Wynoszą 1,3 miliona ton. Tymczasem wciąż wiele osób ogrzewa domy węglem.

W tej sytuacji wiele lokalnych składów opałowych wprowadziło reglamentację. Tona węgla kosztuje w nich od 1100 złotych do prawie 2 tysięcy złotych za tonę.

Polska Grupa Górnicza wprowadziła możliwość sprzedaży węgla w sklepie internetowym, ale zainteresowanie jest tak duże, że wielu klientów nie może dokonać transakcji. Między innymi przez boty zakupowe, czyli oprogramowanie wykupujące automatycznie dostępny towar.

Więcej na ten temat piszemy w papierowym wydaniu „Przełomu". Przeczytacie tam m.in. jakie są perspektywy zwiększenia wydobycia węgla (także przez ZG Janina), jakie innowacyjne rozwiązania są w planie oraz co o tej sprawie sądzi Krzysztof Kozik, radny PIS-u z Libiąża. Wersja elektroniczna dostępna jest TUTAJ.