Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

W niektórych miastach Ukrainy z powodu braku paliwa nie działa komunikacja miejska. Podsumowanie 79. dnia wojny (13.05.2022)

13.05.2022 20:04 | 4 komentarze | 723 odsłony | Alicja Molenda
Rosja szykuje referendum w gruzińskiej Osetii, Turcja chce ewakuwać obrońców Azowstalu, a Charków szykuje reaktywację komunikacji miejskiej.
4
W niektórych miastach Ukrainy z powodu braku paliwa nie działa komunikacja miejska. Podsumowanie 79. dnia wojny (13.05.2022)
9-letnia córka ukraińskiego wojska Emma zbiera pieniądze dla Sił Zbrojnych grając na flecie w Użhorodzie. Zdjęcie: Serhii Hudak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Turcja sprzeciwia się przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że nie może pozytywnie ocenić planów Szwecji i Finlandii wstąpienia do NATO. Erdogan nazwał kraje skandynawskie „wylęgarnią organizacji terrorystycznych", dodając, że Turcja może zawetować przystąpienie obu krajów do Sojuszu. Erdogan nazwał również błędem decyzję z 1952 roku o przjęciu do NATO Grecji.

Rosja „dociska" część Gruzji
Referendum w sprawie przystąpienia Osetii Południowej do Rosji zaplanowano na 17 lipca 2022 r.
W przypadku pozytywnej odpowiedzi, Republika Osetii Południowej może zostać ogłoszona 86. częścią  Federacji Rosyjskiej, z możliwym późniejszym zjednoczeniem z Republiką Osetii Północnej-Alanii w pojedynczy przedmiot.

Chcą postawić Polskę następną w kolejce do „denazyfikacji"
„Swoimi wypowiedziami na temat Rosji Polska zachęca nas do umieszczenia jej na pierwszym miejscu w kolejce do denazyfikacji po Ukrainie" - powiedział deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej Oleg Morozow.

Zwycięstwa i porażki

Rosyjskie wojska ostrzeliwują wszystkie miejscowości w obwodzie donieckim, najbardziej w rejonie  Awdijewki - miasta z ogromnym kombinatem koksochemicznym. Okupanci rzucili też swoje siły, by przebić się przez linię obrony Sił Zbrojnych w obwodzie ługańskim, gdzie nadal trwa ostrzał.

Uderzenia rakietowe na przejście graniczne miały miejsce w rejonie Sum, a w pobliżu Charkowa Rosjanie zniszczyli pociskami centrum humanitarne.

Ostrzał Azowstalu w Mariupolu trwał całą noc, a rano Rosjanie rozpoczęli naziemną operację zajęcia zakładu.

Rosjanie masowo atakują cele cywilne pociskami przeciwokrętowymi X-22. Tylko ostatnim razem wróg wystrzelił 12 takich pocisków w rafinerię w Kremenczugu. Użycie tych sowieckich pocisków może wskazywać, że Rosjanom kończą się naboje do pocisków Iskander i Calibre.

Ukraińskie drony Bayraktar ostrzelały rosyjskie okręty desantowe w pobliży wyspy Węży na Morzu Czarnym, m.in. rosyjski statek Wsiewołod Bobrow, który przewoził na wyspę systemy rakiet przeciwlotniczych.

Dyplomacja

Kraje G7 planują przeznaczyć 30 mld euro na Ukrainę. Decyzja może zapaść na spotkaniu ministrów finansów G7 w Petersbergu pod Bonn w przyszłym tygodniu.

Wielka Brytania rozszerzyła sankcje wobec Rosji i dodała do listy rosyjską gimnastyczkę Alinę Kabajewą, znaną jako kochanka Putina. Na liście jest też była żona Putina. Ludmiła.

MSZ Rosji wydaliło 10 dyplomatów rumuńskich i 1 bułgarskiego.

Krótko

W Połtawie autobusy miejskie nie jeżdżą z powodu braku paliwa.

Rosyjska armia wysadziła trzy mosty na rzece Doniec.

Od początku wojny na Ukrainie zaginęło 1214 dzieci. Ponad 2389 dzieci zostało przymusowo deportowanych do Rosji.

Na całym świecie zablokowano ponad bilion dolarów rosyjskich aktywów.

Tanie linie Wizz Air przeznaczyły 10 000 darmowych biletów dla ukraińskich migrantów podróżujących do Wielkiej Brytanii. Bezpłatne bilety dostępne są od 14 maja do 15 czerwca na rejsy z Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji.

Zbombardowane przez Rosjan Centrum Handlowe Retrovill w Kijowie, w sierpniu ma znów otworzyć się dla klientów.

Rosjanie w południowo-wschodniej Ukrainie realizują plan przymusowych przesiedleń Uraińców, aby mieć tam wyłącznie uległych mieszkańców. Sposobem na wymuszenie ich posłyszeństwa jest terror i wywoływanie strachu.

Odpryski wojny w Polsce

W Polsce ma powstać lista osób potrzebnych na wypadek wojny i objąć emerytowanych wojskowych, policjantów i kierowców z kategorią C. Pomysł na zewidencjonowanie osób, które w sytuacji zagrożenia kraju, mogłyby być szczególnie przydatne powstał w otoczeniu prezydenta.

Serhij Żadan - poeta, tłumacz literatury niemieckiej, autor powieści “Mezopotamia” o ukochanym mieście  Charkowie, członek zespołu punk rockowego “Żadan i Psy” śpiewa m.in.. “Czerwoną Kalinę”. W 33. rocznicę powstania “Wyborczej” Żadan otrzyma tytuł Człowieka Roku Wyborczej. Po dwóch miesiącach oblężenia Charków został odblokowany. Siły rosyjskie się stamtąd wycofują starając się jedna uniemożliwić Uraińcom przedostanie się na ich tyły w okolicach Iziumu. 16 maja ma w Charkowie ruszyć komuniacja miejska: autobusy i być może także metro.