Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Koniec z bezpłatnym testowaniem i koniec z rehabilitacją pocovidową

05.04.2022 23:36 | 2 komentarze | 3 912 odsłony | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

Żeby wykonać darmowy test na koronawirusa (tylko antygenowy), trzeba teraz spełnić kilka warunków, a rehabilitacja pocovidowa będzie traktowana jak każda inna. Trwa szybkie wygaszanie pandemi.
2
Koniec z bezpłatnym testowaniem i koniec z rehabilitacją pocovidową
Fit. pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zachorowań na COVID-19 jest coraz mniej, ale mniej jest też badań. Żeby się teraz bezpłatnie przetestować, trzeba zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu i dostać od niego skierowanie. Lekarz wystawi go tylko wtedy, gdy mamy "pełny zestaw" objawów choroby, czyli gorączkę, ból gardła, katar. W przeciwnym razie, mając wątpliwości, czym mamy do czynienia z koronawirusem, test możemy zrobić na swój koszt kupując go w sklepie lub aptece. O bezpłatny test znacznie łatwiej będzie osobom z grup ryzyka, m.in. seniorom niż młodym.

Finansowanie części świadczeń covidowych, m.in. testów, z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 skończyło się 31 marca 2022 roku. Fundusz finansuje teraz tylko szczepioni przeciwko COVID-19. Jest też inne wytłumaczenie. Ponoć testy PCR i testy antygenowe u osób bezobjawowych bywają fałszywie dodatnie. Tak przynajmniej uważa Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Leczenie pacjentów z COVID-19 (po 31 marca 2022 roku) będzie realizowane już tylko w ramach standardowych umów z NFZ, tak samo jak rehabilitacja po przebytej chorobie. Tymczasem 20-30 proc. pacjentów po przechorowaniu  COVID-19 jej wymaga. Jak wiadomo, kolejki do sanatoriów są długie.

Te szybko wprowadzone zmiany związane są głównie ze sposobem finansowania i budzą duży niepokój wielu  lekarzy i pacjentów.

Czy to nie za wcześnie na zmianę covidowych zasad?