Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Krócej żyjemy, to emerytury będą większe

01.04.2022 18:00 | 22 komentarze | 4 569 odsłony | Tadeusz Jachnicki
O 22 miesiące skróciło się życie przeciętnego polskiego 60-lata w ciągu dwóch lat.
22
Krócej żyjemy, to emerytury będą większe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Według najnowszych danych GUS, średnia prognozowana długość życia polskiego 60-latka wynosi 238,9 miesięcy. To niespełna 20 lat. Dla porównania, w roku 2020 statystyczny 60-latek w Polsce miał przed sobą 261,2 miesięcy życia.

To efekt tego, że w ubiegłym roku odnotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r. i o 111 tys. więcej niż w 2019 roku. W rezultacie po raz drugi z rzędu spadło średnie dalsze trwanie życia we wszystkich przedziałach wiekowych.

Dla emerytów kluczowe są wskazania dla osób, które ukończyły 60 lat (wiek emerytalny kobiet) oraz 65 lat (wiek emerytalny mężczyzn).

Wysokość emerytury, obliczana w chwili, gdy na nią przechodzimy, to bowiem wynik dzielenia odprowadzonym przez nas zwaloryzowanych składek przez dalszą prognozowaną długość życia.

Jeśli więc długość życia spada, to automatycznie wynik dzielenia jest wyższy. To oznacza wyższą emeryturę.
Oczywiście dotyczy to nowych emerytów.

- Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

Ci, którzy już pobierają świadczenia, mogą wystąpić o ponowne przeliczenie wysokości świadczenia, ale tylko pod warunkiem, że wciąż pracują. Owo korzystniejsze przeliczenie będzie jednak dotyczyło okresu przepracowanego na emeryturze.

Co do zasady, korzystniejszy przelicznik - wynikający z tablic trwania życia GUS - nie dotyczy jednak osób będących już na emeryturze.