Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Mężczyzna zakażony koronawirusem chciał wejść do samolotu z fałszywym wynikiem testu

18.01.2022 20:00 | 4 komentarze | 5 147 odsłon | Ewa Solak
Policjanci zatrzymali na lotnisku w Balicach 24-letniego obywatela Cypru, który próbował posłużyć się fałszywym dokumentem. Stanie przed sądem.
4
Mężczyzna zakażony koronawirusem chciał wejść do samolotu z fałszywym wynikiem testu
FOT. Straż Graniczna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Podczas odprawy paszportowej funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzając w systemie każdego z pasażerów ujawnili, że jeden z nich ma nałożoną izolację domową w związku z zakażeniem koronawirusem - relacjonuje Justyna Fil rzecznik prasowy KPP w Krakowie.

Wezwano policję. 24-latek musiał się podać dodatkowemu badaniu na obecność wirusa. Dało wynik pozytywny. Policjanci ustalili też, że Cypryjczyk podczas odprawy paszportowej okazał strażnikom granicznym sfałszowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

- Mężczyzna został zatrzymany, a następnie zwolniony do miejsca odbywania izolacji. 24-latek odpowie przed sądem - dodaje rzecznik.

Za posłużenie się fałszywym dokumentem grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Za naruszenie przepisów związanych z przeciwdziałaniem pandemii, w tym za naruszenie zasad kwarantanny czy izolacji domowej grozi mandat do 500 zł, a sanepid w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy zł.

- W przypadku osób zakażonych istnieje też możliwość odpowiedzialności karnej za przestępstwo narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia innych, poprzez szerzenie choroby zakaźnej. Grozi za to nawet do 8 lat więzienia - podkreśla Justyna Fil.