Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

I LO im. St. Staszica w Chrzanowie pod okiem uniwersyteckich polonistów

24.10.2021 19:28 | 0 komentarzy | 5 702 odsłon | Alicja Molenda
Najstarsza polska uczelnia, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, poszerzyła grono szkół, którymi się opiekuje naukowo. To dobra wiadomość dla uczniów.
0
I LO im. St. Staszica w Chrzanowie pod okiem uniwersyteckich polonistów
Dyrektor Bożena Bierca, prof. Krzysztof Zajas, polonistki Jolanta Skowrońska i Blanka Barańska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uniwersytet Jagielloński ma bogatą tradycję współpracy ze szkołami średnimi. Polega ona na objęciu naukowym patronatem wybranej szkoły. Od tego roku I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie będzie należeć do tego grona.

13 października „Staszic" gościł profesora Krzysztofa Zajasa, który z ramienia Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego podpisał umowę o patronacie z dyrektor szkoły Bożeną Biercą. Na mocy tej umowy wybrani profesorowie będą przyjeżdżali do liceum z wykładami, ponadto uczniowie będą zapraszani do Krakowa na wykłady lub warsztaty organizowane w obiektach muzealnych i teatrach.

Wydział Polonistyki będzie informował polonistki I LO o sesjach naukowych, dyskusjach oraz spotkaniach organizowanych przez wydział. Uczniowie klas humanistycznych mają zapewnioną możliwość udziału w tych formach życia naukowego w roli słuchaczy. Najlepsi, uzdolnieni polonistycznie, mogą starać się o pomoc pracowników wydziału w rozwijaniu swoich kompetencji i zainteresowań.

Z patronatu cieszą się szczególnie osoby przygotowujący się do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, która w I LO ma już piękną tradycję. Od 2007 uczniowie starują w niej każdego roku i osiągają sukcesy; dwanaścioro z nich zdobyło do tej pory tytuły finalistów lub laureatów.
Kolejny patronat oraz istniejący w szkole już od roku dostęp do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej znacząco podnoszą poziom naukowy I LO w Chrzanowie.