Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

300 zł na dobry start do szkoły. Jak składać wnioski?

30.06.2021 12:45 | 5 komentarzy | 3 047 odsłony | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

1 lipca br. rozpocznie się nabór wniosków do tegorocznej edycji programu „Dobry start". Chodzi o pieniądze na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka.
5
300 zł na dobry start do szkoły. Jak składać wnioski?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W tym roku wnioski złożymy wyłącznie online. W tym celu możemy skorzystać z bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. To naprawdę proste - zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Uczniowie dopiero co pożegnali rok szkolny, odebrali świadectwa i cieszą się długo wyczekiwanymi wakacjami. Rodzice powoli zaczynają jednak myśleć o wrześniu i związanymi z nim wydatkami. Nowy plecak, piórnik, strój na zajęcia wychowania fizycznego, buty sportowe - to spore obciążenie dla domowego budżetu.

O „Dobry start" zawnioskujesz tylko online
Rok 2021 przyniósł zmiany w programie „Dobry start" - teraz wnioski o świadczenie można składać tylko w formie elektronicznej, a obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że Polacy coraz chętniej korzystają z elektronicznej drogi wnioskowania o świadczenia i świetnie sobie z tym radzą. W 2018 r. procent wniosków o świadczenie „Dobry start" złożonych online wyniósł 48 proc., w 2020 r. - już 72 proc. - wskazuje minister Marlena Maląg.

Ważne terminy!
Od 1 lipca br. wniosek online, tak jak w poprzednich latach, można złożyć:
• przez bankowość elektroniczną
• portal Emp@tia
• PUE ZUS
Wnioski w ramach programu „Dobry start" można składać do 30 listopada br.
Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Dla kogo świadczenie „Dobry start"?
„Dobry start" to jednorazowo 300 zł na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami - do 24 roku życia.

W 2020 r. wsparciem z programu „Dobry Start" objętych było 4,4 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono już 4,1 mld zł, ok. 1,4 mld zł rocznie.