Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zobaczcie! Luxtorpeda - przedwojenne cudo techniki z Chrzanowa - na cyfrowych torach (WIDEO)

22.03.2021 14:00 | 7 komentarzy | 2 703 odsłony | Tadeusz Jachnicki
W Fabloku przed II wojną światową powstało pięć takich wagonów motorowych. Wszystkie zostały zniszczone. Radek Grec cyfrowo zrekonstruował wagon i symulację jazdy nim.
7
Zobaczcie! Luxtorpeda - przedwojenne cudo techniki z Chrzanowa - na cyfrowych torach (WIDEO)
Zrzut ekranu z wideo Radka Greca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Luxtorpedę zakłady Fablok - Chrzanów produkowały na licencji Austro-Daimler-Puch.

Na ówczesne czasy był to szczyt kolejowej techniki. Kursował na trasie Kraków - Zakopane. Podróżowali nim najbogatsi. Ceny biletów były bowiem wysokie.

Luxtorpeda do dzisiaj jest rekordzistą czasu przejazdu na wspomnianej trasie (2h 18m).
Napędzana dwoma silnikami Diesla osiągała prędkość ok 130 km/h.

Dotychczas jej nie zrekonstruowano. Stąd próby rekonstrukcji cyfrowej przy pomocy techniki 3D podjął się Radek Grec. Bazował na planach oraz zdjęciach z epoki, aby model był jak najbardziej zgodny z oryginałem.
- Szukałem pomysłu na cyfrową rekonstrukcję jakiegoś pojazdu szynowego, którego już nie można nigdzie zobaczyć "na żywo" a pozostał jedynie w postaci zdjęć. Miałem kilku kandydatów, ale z nich wszystkich Luxtorpeda była najgorzej udokumentowana. Jest tylko kilka dobrych zdjęć pojazdu. Plus do tego dochodzi fakt, że w międzywojniu była pewnym krzykiem mody kolejowej - tłumaczy Radek Grec.

Autor wideo nie jest związany z Chrzanowem, co więcej - jak przyznaje - kiedy wybierał Luxtorpedę, nawet nie wiedział, że była produkowana w Chrzanowie.

 

A TUTAJ więcej materiałów z kanału Radka Greca