Nie masz konta? Zarejestruj się

Żarki

Powiat zapowiada zmiany na ulicy Astronautów w Żarkach. Mieszkańcom ma się w końcu żyć spokojniej

22.05.2023 13:00 | 0 komentarzy | 2 802 odsłony | Grażyna Kaim

Uskoki na drodze oraz ruch ciężarówek dniem i nocą skutecznie uniemożliwiają spokojne życie mieszkańcom ul. Astronautów w Żarkach. Od wielu lat czekają na pomoc i rozwiązanie tego problemu. Wydaje się, że w końcu się doczekali.

0
Powiat zapowiada zmiany na ulicy Astronautów w Żarkach. Mieszkańcom ma się w końcu żyć spokojniej
Ul. Astronautów w Żarkach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przynajmniej takie są zapowiedzi właściciela drogi, czyli powiatu chrzanowskiego. Jeszcze nie wiadomo, czy będzie to rozwiązanie doraźne czy kompleksowe. To zależy od wyników ekspertyzy technicznej ulicy Astronautów i planów wydobywczych kopalni Janina.

O problemie pisaliśmy obszernie w papierowym wydaniu „Przełomu" w numerze 18.

Mieszkańcy opowiadają o wstrząsach powodowanych przez przejeżdżające tamtędy ciężarówki skracające sobie trasę z Chrzanowa do drogi wojewódzkiej 780 i dalej w stronę Krakowa. Wstrząsy te nasilają się jeszcze przez nierówności na drodze i nadmierną prędkość ciężarówek.

Dlatego apelują o remont drogi (na który czekają od lat), ograniczenie na niej tonażu (co wyeliminowałoby ruch wielkich ciężarówek) oraz prędkości do 40 km na godz. Doraźnie pomocna byłaby też regularna kontrola prędkości przez policję.

- Z korespondencji, którą już otrzymaliśmy z kopalni wynika, że w przyszłości planowana jest na tym terenie eksploatacja górnicza, co może skutkować kolejnymi deformacjami. Kompleksowy remont nawierzchni uzależniamy więc od terminu przewidzianych prac. Jeśli jest on niezbyt odległy, to wstrzymamy się z nim, ale jeśli jest to powiedzmy perspektywa 10-15 lat to trzeba będzie się nad tym remontem już teraz poważnie zastanowić - informuje wicestarosta chrzanowski Bartłomiej Gębala.

Jeśli plany wydobywcze kopalni wpłyną na decyzje powiatu o odroczeniu kompleksowego remontu ul. Astronautów, to powiat ma plan „B" na ograniczenie uciążliwości odczuwanych przez mieszkańców tej ulicy.

Przede wszystkim zostanie wykonana ekspertyza techniczna drogi, mająca wskazać, czy mogą nią jeździć ciężarówki ważące powyżej 5 ton.

- Jeśli okaże się, że nie, to zgodnie z wnioskami mieszkańców, ograniczymy na niej tonaż oraz prędkości. Jeżeli jednak ekspertyza wykaże, że nie ma technicznych przeciwwskazań do ograniczenia na niej tonażu, to po pierwsze, w ramach doraźnego remontu, usuniemy wszystkie uskoki na tej drodze (jest ich osiem) i ograniczymy prędkość do 40 km na godzinę. Zamontowana zastanie również tablica świetlna ostrzegająca o nadmiernej prędkości i wzywająca kierowców do zwolnienia - mówi wicestarosta.

Mieszkańcy ponowili też na początku maja pismo do policji z prośbą o patrole kontrolujące prędkość na ul. Astronautów. Jak twierdzą, na razie nie mają na nie odpowiedzi. Nie widzieli też patroli.

Do tematu powrócimy też w najbliższym numerze papierowego wydania „Przełomu"