Nie masz konta? Zarejestruj się

Małopolska Noc Naukowców

Start o 17:00 wstęp wolny
Małopolska Noc Naukowców
Małopolska Noc Naukowców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie będzie odbywać się pod hasłem „Od średniowiecznych pastwisk do sztucznej inteligencji”. Zapnijcie pasy bo zabieramy Was w ekscytującą podróż w czasie. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, dla różnych grup wiekowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy na stoiska, wykłady, Teatr Kamichibai, przygodę w wirtualnej rzeczywistości oraz wystawę Machinae calculatoriae. Najmłodszych zapraszamy do oddziału dla dzieci na kreatywne zabawy – „Ale kosmos”!Ponadto będziecie mogli wydoić krowę! Sprawdzić swoją wiedzę i wygrać nagrody w quizie o Mikołaju Koperniku. Dla miłośników filmu i mody przygotowaliśmy też konkurs Barbie vs. Oppenheimer. Szykuje się noc pełna atrakcji! Zaplanuj swój czas, bo nie może Cię tutaj zabraknąć!

WYKŁADY - Sala konferencyjna
17:00-18:00
STARY WSPANIAŁY ŚWIAT – SOMA

Wykładowca: Anita Szumiło

W dobie nowoczesności, sztucznej inteligencji i integracji technologii z tradycją, wyłania się obraz Nowego Świata. Zdarza się, że w pędzie życia zapominamy o podstawowych funkcjach

poznawczych organizmu, które bez naszej ingerencji rejestrują bodźce zapisując je, już świadomie, na kartach naszego układu somatycznego. Zatrzymajmy kalendarz. Zatrzymajmy zegar. Dotknijmy przez chwilę tego, co rejestruje nasze ciało, nasz układ nerwowy, a o czym na co dzień zapominamy. Jak konkretny dotyk, smak, dźwięk działa na naszą świadomość? Zapraszam na

spacer sensoryczny mający swój początek w zmyśle smaku, który eksploduje na inne zmysły, pobudzając nasze percepcje poznawcze. Posmakować dźwięk, usłyszeć smak… Czym jest doznanie? Czym jest stary wspaniały świat odnoszący się do naszego nowego wspaniałego świata?
18:00-19:00
ŚREDNIOWIECZE – EPOKA KONTRASTÓW
Wykładowca: Dr hab. Katarzyna Kaczor- Scheitler

Przedmiotem wykładu będzie uporządkowanie wiedzy na temat średniowiecza, będącego epoką kontrastów. Rozważania naświetlą, że okres ten naznaczony był religijnością i ciągłą pamięcią o śmierci. Wszechobecność śmierci, dziesiątkującej społeczność poprzez choroby, zarazy, klęski żywiołowe i wojny targające ówczesną Europą, sprawiła, że tematyka eschatologiczna należała do istotnych zagadnień literatury średniowiecza. Zainteresowanie śmiercią wyrastało z przekonania o przygodności świata, konieczności wyrzeczenia się go w imię prawdziwej rzeczywistości wiecznej, która nastąpi po śmierci. Ludziom średniowiecza towarzyszyły przeciwstawne postawy: jedni pragnęli się nawrócić i jeszcze za życia swoimi uczynkami zapracować na żywot wieczny, inni z kolei korzystali z uciech światowych, zdając sobie sprawę, że kres doczesności może nadejść w każdej chwili.
19:00-20:00
INTELIGENTNY DOM

Wykładowca: mgr Paweł Ryba

Inteligentny dom – wiele się o nim ostatnio mówi, ale co to tak właściwie oznacza? Jak można sprawić, by dom stał się z technologicznego punktu widzenia inteligentny i co można w ten sposób zyskać? Jakie urządzenia składają się na inteligentny dom i jak to wszystko działa? Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytania na ten temat.

Prezentację poprowadzi mgr Paweł Ryba – nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych „FABLOK” w Chrzanowie.
20:00-21:00
SZTUCZNA INTELIGENCJA: SZANSA CZY ZAGROŻENIE?

Wykładowca: Karol Baranowski

Czy sztuczna inteligencja to nasz największy sojusznik w walce z najtrudniejszymi problemami świata, czy też potencjalne zagrożenie, które może wymknąć się spod kontroli? Zapraszamy na wykład „Sztuczna Inteligencja: szansa czy zagrożenie?„, na którym zbadamy obie strony medalu. Podejmiemy próbę odpowiedzi na pytania o etykę, bezpieczeństwo i potencjalne implikacje tego przełomowego wynalazku. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się więcej i podjąć świadome decyzje o przyszłości technologii, która już teraz kształtuje nasz świat. Odkryj, jak możemy kierować rozwojem AI w sposób, który będzie służył dobru wspólnemu. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w dziedzinie technologii, czy laikiem zainteresowanym przyszłością, ten wykład dostarczy Ci cennych informacji.
STOISKA
17:00-19:00
DOJNA KROWA W BIBLIOTECE

Hol Parter

Czy wiesz skąd się bierze mleko, które mama kupuje w sklepie w kartonie? Jeżeli nie, to zapraszamy cię w noc naukowców do biblioteki w Chrzanowie. Łączymy tradycję, ekologię z nowoczesnością. A do tego dojna krowa to świetna zabawa, która daje dużo śmiechu.
17:00-21:00
GEOGRAFIA W DOŚWIADCZENIACH (EKSPERYMENTY PRZYRODNICZE)

Piętro

Na własne oczy przekonacie się, jakie zjawiska geograficzne występują w przyrodzie oraz jak człowiek może wpływać na wiele z nich. Zachęcamy do wzięcia udziału w aktywnej edukacji. W trakcie spotkania będzie możliwość samodzielnego wykonania doświadczeń. Przeprowadzone przez Was obserwacje, doświadczenia, eksperymenty geograficzne poprowadzą Was do nowych pytań, wymagających kolejnych badań.

Organizator: Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini
17:00-21:00
CIEKAWA CHEMIA

Piętro

Przygotowany zostanie zestaw doświadczeń chemicznych, którego celem wyjaśnienie zjawisk zachodzących w przyrodzie. Dodatkowo zostaną przygotowane zestawy odczynników do wykonywania prostych analiz z zakresu kryminalistyki, takich jak identyfikacja grup krwi, odciski linii papilarnych, ślady traseologiczne.

Organizator: Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini
17:00-20:00
WIRTUALNE ŚWIATY – FANTASTYCZNA PRZYGODA Z TECHNOLOGIĄ WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI
Sala projekcyjna


Zajęcia dla dzieci i młodzieży wprowadzające w świat technologii wirtualnej rzeczywistości. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli przetestować różnorodne aplikacje pozwalające podróżować po całym świecie, zwiedzać muzea i galerie, przenieść się do parku pełnego dinozaurów, poczuć siłę muzyki. Zajęcia wykorzystują gogle do wirtualnej rzeczywistości Oculus, ale także podczas zajęć uczestnicy będą mogli stworzyć własne kartonowe gogle, w których wykorzystuje się smartfony, by uruchomić wirtualną rzeczywistość. Podczas trzech godzin zajęć dzieci i młodzież złoży własne kartonowe gogle, przetestuje różnorodne aplikacje i będzie korzystała z aplikacji do wirtualnej rzeczywistości na profesjonalnym sprzęcie.

Wykładowca: KAROL BARANOWSKI
17:00-21:00
NANOTECHNOLOGIA POMAGA W OPIECE NAD ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI

Hol parter

Reprezentujemy firmę Smart Nanotechnologies S.A. z siedzibą w Alwerni, która już od 2013 roku dostrzegła rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne produkty wspomagające walkę z drobnoustrojami, bakteriami i wirusami. Lata prowadzonych badań pozwoliły nam znaleźć rozwiązanie tego problemu. To nanotechnologia. Dzięki zastosowaniu połączenia wielu dziedzin nauk od fizyki, chemii, przez inżynierię materiałową, aż do medycyny stworzyliśmy linię pielęgnacyjnych produktów dla zwierząt domowych Safe Animals, zawierającą wyłącznie sprawdzone pod względem skuteczności składniki, w tym aktywne formy srebra. To rozwiązania zapewniające najwyższą skuteczność w zakresie ochrony i pielęgnacji zwierząt. To właśnie tę linię produktów będziemy prezentować na naszym stoisku, by jak najwięcej przekazać wiedzy o skutecznej, bezpiecznej pielęgnacji naszych pupili. Zaprezentujemy, dlaczego to właśnie srebro wybraliśmy jako kluczowy składnik naszych preparatów. Zapraszamy, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o niezwykłych właściwościach srebra. Mamy nadzieję, że naszą wiedzą i pasją do małych zwierząt zarazimy młodych ludzi, z którymi będziemy mieli przyjemność się spotkać.

Organizator: firma Smart Nanotechnologies S.A. z siedzibą w Alwerni
17:00-21:00
STOISKO 3D

Hol parter

Prezentacja drukarek 3D oraz projektora hologramów 3D przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych „FABLOK” w Chrzanowie.

Organizator: Zespół Szkół Technicznych „FABLOK” w Chrzanowie
17:00-20:00
STOISKO SMART GAMES

Piętro- czytelnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie w tym roku poszerzyła swoją ofertę o gry planszowe. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców w czytelni czekać będzie na Was stoisko, na którym będziecie mogli spróbować swoich sił w grach logicznych Smart Games. Są to szybkie rozgrywki dla jednego gracza. Przyjdź, sprawdź i rozruszaj swój umysł!
17:00-21:00
PIERWSZA POMOC

Piętro

Organizator: II Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego Chrzanów
17:00-21:00
WYSTAWA MACHINAE CALCULATORIAE

Sala konferencyjna

Wystawa pokazuje rozwój przyrządów używanych do prowadzenia obliczeń arytmetycznych na przestrzeni dziejów. Narracja na wystawie zostanie poprowadzona wokół kilku typów przyrządów kalkulacyjnych: abaku i liczydła, kostek Napiera oraz ich odmian i modyfikacji, suwaka logarytmicznego, prostych mechanicznych sumatorów oraz bardziej zaawansowanych mechanicznych kalkulatorów. Wystawę tworzą plansze informacyjne, oryginalne przyrządy liczące a także stanowiska interaktywne, na których można samodzielnie prowadzić obliczenia.

Wystawę można oglądać w terminie: 18 września 2023 – 20 października 2023
17:30 i 18:30
TEATR KAMICHIBAI „MIKOŁAJ KOPERNIK”

Sala warsztatowa

Teatr kamichibai opowiadający o dokonaniach Mikołaja Kopernika nie tylko jako astronoma, ale także jako lekarza, prawnika, ekonomisty. Teatr przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 lat.

Organizator: Klub Młodych Odkrywców ” Dziejopis”
17:00-20:00
ALE KOSMOS! KREATYWNE ZABAWY DLA DZIECI

Odział dla dzieci

Tegoroczna Noc Naukowców w oddziale dla dzieci to będzie kosmos – dosłownie i w przenośni. Przygotowaliśmy dla Was barwne i ekscytujące animacje, więc bądźcie pewni, że zapięliście pasy, bo mierzymy wysoko!

Przed nami quiz tematyczny, w którym będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat planet i Mikołaja Kopernika. Planujemy również lśniące tatuaże, dzięki którym poczujemy się, jakby pokrył nas gwiezdny pył, podłogę interaktywną, która zapewni nam nieziemskie emocje, a także kolorowanki, które wprawimy w ruch za pomocą tabletów, żeby pobawić się nowoczesną technologią.

To jednak nie wszystko! Zapleciemy Wam kolorowe warkoczyki, abyście wyglądali odlotowo. Będziemy też słuchać muzyki, która pozwoli nam wszystko dobrze zapamiętać. A może zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądalibyście jako Mikołaj Kopernik? Rozwiejemy te wątpliwości… To będzie magiczna noc, w którą spędzimy czas z każdym, kto pojawi się w oddziale dla dzieci.

Nie możemy się doczekać-to będzie pełne emocji i niezwykłego klimatu doświadczenie. Niecodziennie przecież odrywamy stopy od ziemi i wylatujemy w kosmos!
KONKURSY
17:00-21:00
UWAGA QUIZ! CO WIESZ O MIKOŁAJU KOPERNIKU?

Sprawdź swoją wiedzę o Mikołaju Koperniku. Na znawców czekają nagrody-gry logiczne.
17:00-21:00
UWAGA KONKURS! BARBIE CZY OPPENHEIMER?

Małopolska Noc Naukowców dla miłośników filmu i mody!

Bardziej interesuje Cię popkultura czy nauka? Jaki styl życia wybierasz? Kolorowy, prosty świat Barbie czy niebezpieczny świat nauki z bombą atomową w tle? Zaszalej i przyjdź na Małopolską Noc Naukowców w Chrzanowskiej Bibliotece przebrany za Barbie lub Oppenheimera i zgarnij nagrodę niespodziankę! Pokaż nam czy jesteś Team #Barbie czy raczej Oppenheimer? Swój wybór możesz wyrazić w formie zdjęcia i wskazać swoje preferencje na specjalnie przygotowanym z tej okazji stanowisku Barbie vs. Oppenheimer.