Nie masz konta? Zarejestruj się

Płaza

Boże Narodzenie i szopki u bernardynów w Alwerni, w Płazie i Krakowie

23.12.2023 21:30 | 0 komentarzy | 5 304 odsłon | Alicja Molenda
W alwernijskim klasztorze, powstaje ruchoma szopka. To już tradycja. Pierwsza odsłona w wigilijną noc. W święta warto pokazać ją dzieciom.
0
Boże Narodzenie i szopki u bernardynów w Alwerni, w Płazie i Krakowie
Jedna z szopek na klasztornej wystawie Fot. FB klasztoru bernardynów w Alwerni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wigilia Bożego Narodzenia w tym roku przypada w niedzielę. Niedziela, podobnie jak tzw. święta nakazane, rodzi obowiązek udziału we mszy św. Katolicy mogą też pójść na Pasterkę odprawianą w Wigilię najczęściej o północy.

Uczestnictwo w Pasterce czyni zadość obowiązkowi poniedziałkowemu, ale nie niedzielnemu. Wskazują to przepisy Kodeksu prawa kanonicznego.

Obowiązkowym świętem jest Boże Narodzenie. Oznacza to, że w tym roku katolicy pójdą do kościoła na obowiązkowe msze dzień po dniu (w niedzielę i poniedziałek). Jedna Pasterka nie wystarczy - takie jest zdanie biskupów. "Uczestnictwo w mszy Wigilijnej sprawowanej w godzinach popołudniowych 24 grudnia - czyni zadość obowiązkowi niedzielnemu, ale nie poniedziałkowemu - ogłosili biskupi.

Warto pamiętać, że większości parafii w Polsce, w niedzielę 24 grudnia, msze św. celebrowane będą tylko do południa.

Tak jest np. w klasztorze OO. Bernardynów Alwerni, gdzie ostatnia msza św. w niedzielę odprawiona będzie o 7, 8.30, 10 i 11.30. O 23.20 rozpocznie się w tamtejszym kościele misterium bożonarodzeniowe, a o 24.00 Pastreka.

W Boże Narodzenie msze św. odprawiane będą o 7, 8.30, 10 i 11.30, a także po południu, o 15. i 18.

Niewątpliwa atrakcją w alwernijskim klasztorze jest od lat ruchoma szopka.

W korytarzach klasztornych do 6 stycznia podziwiać też można wystawę szopek wykonanych przez dzieci. W święta możan też zagłosować na tę, która się najbardzie spodoba.

Ruchoma szopka jest też do zobaczenia w kościele w Płazie.

Pasterki i żywe szopki w Małopolsce

W wigilię o północy Pasterka pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w katedrze na Wawelu (bramy na wzgórze wawelskie będą otwarte od godz. 23).

Od 24 do 26 grudnia żywa szopka jest do odwiedzenia przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. Pojawią się: kucyk, osioł, dwie lamy i dwie kozy. Na co dzień to mieszkańcy krakowskiego zoo. W pierwszy i drugi dzień świąt będzie można je zobaczyć od godziny 13.30 do 19. Noc będą spędzać zamknięte na miejscu w zbudowanej stajni. W tegorocznej 31. "Żywej Szopce przy Franciszkańskiej" w Krakowie wezmą udział m.in. Magda Steczkowska oraz Marek Piekarczyk - wokalista legendarnej grupy TSA. Wystąpią także: zespoły "hulajdusza", "Jakubowe Muszelki", "Promyczki Dobra", "Kwartet C.D.N." oraz tradycyjnie młodzi bracia franciszkanie, organizatorzy szopki. Rozpocznie się w noc wigilijną o godz. 22.30. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przełamie się wtedy opłatkiem z mieszkańcami na placu naprzeciwko Okna Papieskiego i złoży życzenia. Do wspólnego kolędowanie zaproszą następnie bracia franciszkanie z zespołu Fioretti. A o północy będzie można uczestniczyć w pasterce w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. W kolejne dwa świąteczne dni franciszkanie zapraszają do żywej szopki, na kolędowanie i jasełka od godziny 13.30 do wieczora.

Pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową wymyślił i przygotował św. Franciszek z Asyżu w Greccio, w 1223 roku. Zainspirowani tym wydarzeniem bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego w 1992 roku zorganizowali pierwszą tego typu szopkę w Polsce. Odtąd co roku jest budowana przy Franciszkańskiej. W związku z okrągłym jubileuszem szopki franciszkanie przygotowują na godz. 15 w Boże Narodzenie (25 grudnia) niespodziankę pod hasłem: Greccio w Krakowie 800 lat później.

Szopka w krakowskim ZOO
Do własnej żywej szopki zaprasza w święta Bożego Narodzenia - 25 i 26 grudnia - krakowskie ZOO. Święta Rodzina w otoczeniu zwierząt do zobaczenia w godzinach 12-14.