Nie masz konta? Zarejestruj się

Kury nioski czy krowy mleczne

10.12.2002 00:00
Od święta Łucji, które przypada 13 grudnia, rozpoczynał się dawniej czas wyczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wówczas rozpoczynano wróżenie o przyszłym roku.
Od święta Łucji, które przypada 13 grudnia, rozpoczynał się dawniej czas wyczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wówczas rozpoczynano wróżenie o przyszłym roku.
Wierzono, iż pogoda kolejnych dni – aż do Bożego Narodzenia, odpowiadała miesiącom nadchodzącego roku. Każdy członek rodziny w dniu św. Łucji, o świcie zrywał gałązkę wiśni i oznaczał ją swoim imieniem. Potem gałązki wkładano do jednego dzbanka. Jeżeli zakwitły na dzień Bożego Narodzenia oznaczało, to że życie będzie kwitło zdrowiem i szczęściem, w przeciwnym razie nowy rok dla wróżącego będzie niezbyt pomyślny.
W wieczór św. Łucji gospodynie obserwowały niebo. Jeżeli było gwiaździste, to kury miały dobrze nieść jajka w następnym roku, jeżeli zaś gwiazd nie było, lub było ich mało to krowy miały być mleczne. W kilku wsiach naszego powiatu dziewczęta przebierały się za chłopców i odwiedzały jako zalotnicy swoje koleżanki. Dziewczęta te nazywano ,,łuckami”.

Na podstawie: K. Ostrowski, Monografia Rozkochowa, Babice 1994; S. Polaczek, Powiat chrzanowski. Monografia, Kraków 1914; S. Stochel, Myślachowice – gromada w powiecie chrzanowskim, Kraków 1935.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 50 (559)
  • Data wydania: 10.12.02

Kup e-gazetę!