Nie masz konta? Zarejestruj się

Po sprawiedliwość do Strasburga

10.12.2002 00:00
Mieszkający w Krakowie przedstawiciel Forum Emerytów i Rencistów wystosował ostatnio skargę, w której domaga się zmiany sposobu naliczania świadczeń emerytalnych oraz odszkodowania w wysokości 15 tys. euro jako „rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu spowodowany walką z urzędami”.
Mieszkający w Krakowie przedstawiciel Forum Emerytów i Rencistów wystosował ostatnio skargę, w której domaga się zmiany sposobu naliczania świadczeń emerytalnych oraz odszkodowania w wysokości 15 tys. euro jako „rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu spowodowany walką z urzędami”.
- Jeśli trybunał uzna skargę za zasadną, do Strasburga masowo wpłyną wnioski podobnej treści. Również od emerytów z powiatu chrzanowskiego – zapowiada przedstawiciel Forum Tadeusz Wroński z Trzebini.
Każdy, kto wyczerpał drogę prawną w kraju, może jeszcze szukać sprawiedliwości przed Trybunałem w Strasburgu.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu to międzynarodowy sąd powołany do rozpatrywania skarg przez osoby, w odczuciu których naruszone zostały ich prawa zagwarantowane w Europejskiej Konwencji i Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Polska ratyfikowała ją dziesięć lat temu. Dlatego polscy obywatele mogą występować do sądu w Strasburgu w sprawach, których podstawę stanowią czyny, decyzje i fakty zaistniałe po 30 kwietnia 1993 roku.
Skargi do Trybunału mogą dotyczyć tylko spraw należących do kompetencji władz publicznych. Chodzi o organy administracji państwowej lub samorządowej, a także sądy. Trybunał nie zajmuje się skargami przeciw osobom prywatnym oraz instytucjom i organizacjom, takim jak stowarzyszenia, spółki, przedsiębiorstwa, spółdzielnie, fundacje lub związki zawodowe. Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji, w których organizacje te wykonują funkcje zlecone w zakresie administracji państwowej.
Przed wystąpieniem do Trybunału trzeba wykorzystać wszystkie dostępne w kraju środki odwoławcze przewidziane przez prawo. W szczególności w sprawach sądowych należy odwołać się do sądu drugiej instancji, a administracyjnych do NSA włącznie. W odwołaniach muszą być postawione zarzuty analogiczne do tych, które potem znajdą się w skardze do Trybunału.
W przypadku, gdy skarżący nie ma pewności, czy wyczerpał wszystkie możliwości prawne w kraju, nie powinien zwlekać z wysłaniem skargi do Strasburga. Tak jest bezpieczniej ze względu na warunek, że skarga powinna być złożona nie później, niż w ciągu pół roku od podjęcia ostatecznej, prawomocnej decyzji w sprawie, o którą chodzi.
Skarga może być napisana w języku polskim. Powinna zawierać krótkie przedstawienie sprawy oraz określenie, jakie konkretnie wolności skarżącego zostały naruszone. Ponadto należy podać informacje o wykorzystanych środkach odwoławczych oraz dołączyć kopie wydanych decyzji. Skargi należy wysyłać bezpośrednio do Strasburga na adres:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
W tekście wykorzystano informacje zawarte w serwisie internetowym portalu hoga.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 50 (559)
  • Data wydania: 10.12.02

Kup e-gazetę!