Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Czy śmieci w gminie Babice znowu będą droższe?

07.09.2021 15:30 | 2 komentarze | 3 467 odsłony | Michał Koryczan
Gmina ogłosiła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów w przyszłym roku. Od jego rozstrzygnięcia zależy, czy mieszkańców czekać będzie podwyżka cen za śmieci.
2
Czy śmieci w gminie Babice znowu będą droższe?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym roku odbiór i zagospodarowanie odpadów miało kosztować gminę 2,7 mln zł. Tak wynikało z umowy zawartej z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym MIKI. Gmina wydała na to jednak znacznie więcej.

Zgodnie z umową gminy z MIKI, w 2020 r. przewidywana ilość odpadów przeznaczonych do zagospodarowania miała wynieść 2 600 ton (przy ustaleniu tej liczby samorządowcy opierali się na danych z 2019 r., gdy odebranych zostało 2 400 ton śmieci). Tymczasem mieszkańcy oddali w ciągu roku 3 426 ton śmieci. Dlatego do zeszłorocznego odbioru i zagospodarowania trzeba było dopłacić prawie 848 tys. zł.

W 2021 r. szacunkowa ilość odpadów przeznaczonych do zagospodarowania ma wynieść 3 356 ton. Gmina zapłaci za to zwycięzcy przetargu, czyli firmie MIKI, nieco ponad 2,8 mln zł.

Jeśli faktyczna ilość wyprodukowanych odpadów będzie zbliżona do szacunków, to ta kwota powinna być wystarczająca.

- Biorąc jednak pod uwagę, ile śmieci oddali mieszkańcy w pierwszym półroczu, to niewykluczone, że będziemy musieli jednak dopłacić. Myślę, że może to być około 200 tys. zł - mówi Radosław Warzecha, wójt Babic.

Tymczasem gmina ogłosiła przetarg na odbiór i zagospodarowanie śmieci od stycznia do grudnia 2022 r. Otwarcie ofert jest zaplanowane 24 września.

Od ich wysokości zależy tak naprawdę, czy obecne opłaty za odbiór śmieci zostaną utrzymane. Obecnie (od 2020 r.) mieszkańcy płacą od 22,70 do 33,70 zł za osobę (jeśli kompostują odpady zielone, to o 2 zł mniej). Wcześniej płacili od 3,75 do 9 zł za osobę.

Jak wynika z warunków ogłoszonego przetargu, ilość odpadów przeznaczonych do zagospodarowania ma wynieść w przyszłym roku 3 400 ton, zatem nieznacznie więcej, niż założono w tym roku.

Więcej na ten temat przeczytacie w 35. numerze "Przełomu" dostepnym w wersji papierowej i elektronicznej.


Przeczytaj również:

Uwaga kierowcy. Przeprawa przez Wisłę ponownie działa

To już ostatnie dni zapisów do imprezy biegowej Chechło Run

Piłkarska niedziela. Zespoły z Zagórza, Jankowic i Brodeł z kompletem punktów

Fablok Chrzanów ma nowego trenera. Pracował w III i IV lidze

Piłkarska sobota. Alwernia popsuła imprezę Woli Filipowskiej (WIDEO, ZDJĘCIA)

Akcja Górka-Kowalik-Szczurek dała Trzebini wygraną nad rezerwami drugoligowca (WIDEO, ZDJĘCIA)

Ludzie:

Radosław Warzecha

Radosław Warzecha

Wójt gminy Babice od 2010 roku.