Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni oficjalnie otwarte, choć jeszcze nie będzie działać (WIDEO, ZDJĘCIA)

10.03.2024 09:00 | 3 komentarze | 4 388 odsłony | Ewa Solak
Zainteresowani zbiorami na otwarcie obiektu do zwiedzania będą musieli poczekać do maja. W sobotę natomiast do nowego budynku muzeum przyjechali politycy, strażacy i samorządowcy, żeby przeciąć strażacki łańcuch i po raz pierwszy obejrzeć obiekt.
3
Muzeum Pożarnictwa w Alwerni oficjalnie otwarte, choć jeszcze nie będzie działać (WIDEO, ZDJĘCIA)
Goście podczas otwarcia muzeum. W pierwszym rzędzie siedzi m.in. była premier, a obecnie europosłanka Beata Szydłoo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Wśród zaproszonych gości była m.in. była premier, a obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło, która uścisnęła na powitanie dłoń znajomym samorządowcom i strażakom.

Przyjechał poseł Edward Siarka, wiceprezes Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP, był marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski razem z wicemarszałkami Iwoną Gibas oraz Łukaszem Smółką.

Przybyli komendanci straży pożarnych z całego województwa, a także lokalni samorządowcy. Przybyła również rodzina nieżyjącego już Zbigniewa Gęsikowskiego, aptekarza, który w początku lat 50. XX w. reaktywował działalność OSP w Alwerni i był pomysłodawcą utworzenia muzeum. Ogromna sala nowego budynku była pełna gości.

Przemówienia trwały prawie trzy godziny. Były odznaczenia i gratulacje. Grała orkiestra.

Osoby uczestniczące w oficjalnym otwarciu nie szczędziły zachwytów i słów uznania. Muzeum robi wrażenie, łącząc w sobie zarówno historię, jak i nowoczesność. Oprócz oglądania zabytkowych eksponatów, m.in. wozów strażackich, kasków i mundurów, można tam przeżyć prawdziwą strażacką przygodę. Są symulatory pożarów w wirtualnej rzeczywistości, strażacki tor przeszkód, ściana z sygnałami strażackich trąbek, salka kinowo - edukacyjna dla dzieci i wiele innych. Na zewnątrz natomiast znajduje się niewielki amfiteatr oraz plac zabaw.

Placówka jest filią Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. W sobotę przed południem mogły ją obejrzeć osoby za zaproszeniami. Natomiast po południu przez kilka godzin mieli okazję wejść tam także mieszkańcy.

Teraz muzeum będzie zamknięte prawdopodobnie aż do majowego Dnia Strażaka. Do tego czasu uzupełnione będą ostatnie zbiory.