Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Film - kandydat do Oscara był kręcony m.in. w Kwaczale. 8 marca premiera w polskich kinach

08.03.2024 13:00 | 0 komentarzy | 4 447 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Rodzinna sielanka w sąsiedztwie miejsca kaźni, czyli jak toczyło się życie Rudolfa Hössa i jego rodziny mieszkających w will tuż przy drutach Auschwitz. Właśnie o tym opowiada obraz w reżyserii Jonathana Glazera - "Strefa interesów".

0
Film - kandydat do Oscara był kręcony m.in. w Kwaczale. 8 marca premiera w polskich kinach
Mieszkańcy Kwaczały i okolic, którzy mieli okazję zagrać role epizodyczne w produkcji. Zdjęcie udostępnione przez Patrycję Ziębę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W styczniu film został nominowany do Oscara. Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" ma szanse na pięć statuetek - najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany, pełnometrażowy film międzynarodowy i dźwięk. Dzisiaj wchodzi na ekrany kin.

"Strefa interesów" luźno nawiązuje do powieści wojennej "Strefa interesów" Martina Amisa z 2014 roku, opisującej miłość między Rudolfem Hösse, a jego żoną Hedwig, z którą miał pięcioro dzieci.

Film był kręcony w Niemczech i w Polsce. Nie tylko w Oświęcimiu czy na zamku Książ, ale też m.in. w Kwaczale w gminie Alwernia. Wśród statystów znaleźli się okoliczni mieszkańcy. Grupa dorosłych i dzieci grała rodziny chłopskie pracujące w polu.

„Strefa interesów" powstała przy współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu prowadzonej na różnych płaszczyznach. Konsultowano nie tylko elementy scenariusza czy scenografii, ale także omawiano całość wymowy i symboliki obrazu. Muzeum wsparło twórców także poprzez dostęp do obozowych dokumentów, relacji ocalałych oraz konsultacje merytoryczne.

- W archiwach szukaliśmy wszelkich wzmianek o rodzinie komendanta obozu i film zbudowany jest właśnie na podstawie tych fragmentów. Ważnym źródłem była też dla nas książka dr. Piotra Setkiewicza o prywatnym życiu esesmanów w Auschwitz. Dzięki temu powoli tworzył się obraz tego, jak sprawcy normalizowali swoje życie tutaj, po to by robić to, co robili. To stało się osią naszego filmu - podkreślił reżyser w rozmowie z muzeum.


_____________
„Strefa interesów"
Reżyser i scenarzysta: Jonathan Glazer
Producenci: James Wilson, Ewa Puszczyńska
Współproducenci: Bartek Rainski, Bugs Hartley
A24 Films, Film 4, Access Entertainment