Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zarejestruj się i daj szansę na życie

11.01.2024 15:00 | 0 komentarzy | 2 093 odsłony | Grażyna Kaim

Nieformalna Grupa Mieszkańców Chrzanowa i okolic po raz czwarty organizuje Dzień Dawcy Szpiku w Chrzanowie. W tym roku akcja odbędzie się w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

0
Zarejestruj się i daj szansę na życie
28 stycznia Dzień Dawcy Szpiku w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w niedzielę 28 stycznia w godzinach 10:00-18:00 w budynku sztabu WOŚP, czyli w MOKSiR-ze.

W Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 100 tys. osób, a każdego roku diagnozowanych jest 6000 nowych przypadków. Przeszczep szpiku i komórek macierzystych jest dla wielu osób jedyną możliwością na pokonanie choroby.

- Wśród naszych znajomych są również osoby potrzebujące przeszczepu. Jest nią pani Marzena z Trzebini, której dedykujemy tę akcję - mówi Aleksandra Czucz, koordynatorka akcji.

Zachęca do odwiedzenia ich stanowiska w MOKSiR 28 stycznia i zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców. Rejestracja trwa ok. 10 minut.

- Być może wśród nowo zarejestrowanych potencjalnych dawców znajdziemy dawcę dla pani Marzeny. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy może zostać dawcą, bądź też nie jest zdecydowany, ponieważ nie zna metod pobrania szpiku, to zapraszamy na nasze stanowisko rejestracyjne - wszystko postaramy się wyjaśnić. Nadmienię, że nasze dwie wolontariuszki są dawczyniami szpiku. Magda oraz Jadzia z chęcią opowiedzą, jak wyglądała ich droga do zostania dawcami faktycznymi i uratowania życia swoich „bliźniaków genetycznych" - zachęca Aleksandra Czucz.

KTO MOŻE ZOSTAĆ POTENCJALNYM DAWCĄ SZPIKU

  • osoba świadoma swojej decyzji
  • w przedziale wieku pomiędzy 18 a 55 lat
  • o wskaźniku BMI nie większym niż 40 (wskaźnik weryfikowany jest podczas rejestracji)
  • znająca obie metody pobrania materiału do przeszczepu
  • po raz pierwszy rejestrująca się jako dawca
  • o dobrym ogólnym stanie zdrowia (nie każda choroba dyskwalifikuje nas od możliwości zostania dawcą)

 

REJESTRACJA W BAZIE DAWCÓW FUNDACJI DKMS POLEGA NA:

  • zapoznaniu się z ogólnymi wymogami przystąpienia do rejestracji i wykluczeniu ewentualnych chorób, uniemożliwiających rejestrację
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego
  • pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka

 

Na podstawie pobranego materiału określane są antygeny zgodności tkankowej - HLA (Human Leukocyte Antigen). Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Fundacji DKMS i od tego momentu zarejestrowana osoba staje się aktywnym potencjalnym dawcą szpiku, dostępnym dla pacjentów z całego świata, potrzebujących przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Wszyscy zarejestrowani dawcy są aktywni w bazie do swoich 61. urodzin.

 

METODY POBRANIA SZPIKU I KOMÓREK MACIERZYSTYCH
  • Istnieją dwie metody pobrania szpiku i komórek macierzystych do transplantacji. W 90% przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi). W pozostałych 10 procentach dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Na każdym etapie procedury zadbano o to, aby ból był jak najbardziej zminimalizowany. Każde pobranie szpiku lub komórek macierzystych poprzedza kompleksowe przebadanie dawcy.