Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Południowy Koncern Węglowy wróci w nazwie spółki

24.11.2023 10:06 | 1 komentarz | 3 510 odsłony | Alicja Molenda
Najpierw były samodzielne kopalnie, później Nadwiślańska Spółka Węglowa, Grupa Kapitałowa PKE i Południowy Koncern Węglowy. Następnie kopalnie trafiły pod skrzydła Taurona, który pozbył się ich w ubiegłym roku.
1
Południowy Koncern Węglowy wróci w nazwie spółki
Pracownicy trzech kopalń chcą wrócić do nazwy PKW Fot. pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach od stycznia 2023 trafiły pod skrzydła państwa. Przez rok mogły używać dotychczasowej nazwy - Tauron Wydobycie. Wiadomo już, że ten okres się przedłuży. Węglowa spółka nie zdąży ze zmianą nazwy, więc poprosiła swojego dawnego właściciela o możliwość korzystania ze starej nazwy maksymalnie przez kolejny rok.

Jak podał portal nettg.pl, spółka tworzona przez te trzy kopalnie zamierza wrócić do historycznej nazwy - Południowy Koncern Węglowy. Miał o tym zadecydować głos pracowników.

- Nadanie nowej nazwy i tożsamości wizualnej jest jedyną zmianą jaka nastąpi z punktu widzenia tak spółki, jak i jej interesariuszy: spółka nadal funkcjonować będzie w oparciu o swoje zakłady wydobywcze w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach jako jednoosobowa spółka skarbu państwa - powiedział Marcin Maślak, rzecznik Taurona Wydobycie.

Tak więc historia nazewnictwa zatacza koło. Ciekawe, jaka reforma czeka górnictwo i nazewnictwo w kolejnych latach.

Z historii:

Początki spółki Tauron Wydobycie sięgają 2005 roku. To wtedy właśnie w wyniku połączenia należących do Grupy Kapitałowej PKE Zakładu Górniczo-Energetycznego Sobieski Jaworzno III oraz kopalni Janina w Libiążu powstał Południowy Koncern Węglowy. Następnie w 2007 roku PKW dołączył do Grupy Tauron, a w 2014 roku zmienił nazwę na Tauron Wydobycie. Obecnie do Taurona Wydobycie należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. W minionym roku zakłady wyprodukowały nieco ponad 5 mln ton węgla. Spółka zatrudnia około 6300 osób.