Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Zastosowania dronów w rolnictwie

27.09.2023 16:57 | 0 komentarzy | 775 odsłon | red

Materiał promocyjny

Rolnictwo z wykorzystaniem dronów jest obecnie bardzo popularne dzięki ogromnym zaletom, takim jak przechwytywanie dużej ilości informacji, których wcześniej nie można było uzyskać. Oto pięć najbardziej wyróżniających się zastosowań dronów w świecie rolnictwa.
0
Zastosowania dronów w rolnictwie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Drony do nawadniania, fumigacji i opryskiwania upraw

W dzisiejszych czasach drony w rolnictwie mogą służyć do opryskiwania i nawadniania roślin, a także są w stanie z dużą precyzją zaaplikować żądany produkt, czy to wodę, pestycydy, nasiona, składniki odżywcze czy jakąkolwiek inną mieszankę, której potrzebuje uprawa.

Oto niektóre z różnic między samolotami opryskowymi a dronami opryskowymi:

  • Samoloty są projektowane z myślą o zasięgu, podczas gdy drony koncentrują się na precyzji, dlatego w przypadku dronów nawadnianie jest zoptymalizowane, ponieważ są one używane w obszarach, w których jest to naprawdę potrzebne.
  • Koszt samolotów jest bardzo wysoki, więc trudno jest uzyskać do nich dostęp, a także trzeba płacić pilotom za comiesięczne opryski. Z drugiej strony drony są bardziej przystępne pod względem ceny i konserwacji.

Analiza obrazów wielospektralnych w rolnictwie za pomocą dronów

Jednym z najważniejszych i najciekawszych zastosowań dronów w rolnictwie jest weryfikacja plantacji poprzez analizę obrazów, które możemy z nich uzyskać, co nazywamy obrazem wielospektralnym. Jest to reprezentacja poziomu odbicia światła, który uzyskuje się, dzięki użyciu czujnika multispektralnego w dronie do robienia zdjęcia upraw, aby zidentyfikować, z pomocą ekspertów, jaki jest następny krok do podjęcia.

Planowanie upraw

Dzięki historycznym mapom można wykonać analizę wydajności upraw w przeszłości, umożliwia to rolnikom określenie, które hybrydy nasion i odmiany należy kupić do następnej uprawy. Mapując uprawy kilka razy w roku, rolnicy mogą śledzić postępy na polu i zrozumieć potencjalne zagrożenia, aby pomóc w planowaniu na nadchodzące sezony.

Podobnie, drony pomagają przewidzieć płodność i potencjał dochodowy gospodarstwa, porównując historyczne obrazy sezonowe z plonami z poprzedniego roku i mapami gleby, zapewniając bardziej opłacalny plan płodności. Jeśli chodzi o sadzenie roślin, drony stają się szczególnie przydatne do analizy liczby roślin i wschodów, upraszczając operacje i eliminując błędy ludzkie. Kluczowa jest umiejętne obsługa drona, aby osiągnąć wszystkie te zalety, dlatego SNH Drones prowadzi szkolenia, podczas których dowiesz się, jak używać drony w rolnictwie. Zrób kurs na drona w SNH Drones i zdobąć wymaganą do pracy licencję!

Drony do inwentaryzacji lasów i plantacji

Branża leśna nigdy nie była obca poszukiwaniu nowych osiągnięć technologicznych, od początków transportu rzecznego po pierwszą przenośną piłę łańcuchową. I dziś nie jest wyjątkiem, ponieważ wykorzystanie dronów jest widoczne w monitorowaniu zdrowia roślin i inspekcjach bezpieczeństwa w firmach leśnych.

Zdjęcia lotnicze wykonane przez drony tworzą kompletny i szczegółowy obraz lasu, dostarczając kompleksowych informacji i analiz. Zarządzający tymi lasami odkryli, że operacje można prowadzić z jednego miejsca, wysyłając drona w celu sfotografowania całego obszaru.

Ten zautomatyzowany proces zmniejsza liczbę niepotrzebnych roboczogodzin i ogólne koszty operacyjne. Dostępne są kompleksowe rozwiązania takie jak:

  • Obserwacja fotograficzna z powietrza w trudnych do inspekcji obszarach.
  • Szybki pomiar objętości lasu, przy jednoczesnym zapewnieniu dokładnej liczby drzew
  • Ocena zdrowia i uszkodzeń roślin
  • Obrazy 3D lasów
  • Wczesne wykrywanie pożarów

Drony do monitorowania i śledzenia upraw

Drony jest w stanie zapewnić niezbędne narzędzia do wizualizacji całej plantacji, pozwalając  zobaczyć miesiąc po miesiącu, tydzień po tygodniu, a nawet dzień po dniu zmiany, które mogą być niezauważalne dla ludzkiego oka, ale które nie umkną oku programu przetwarzającego. Identyfikując te zmiany, można podejmować działania i przewidywać problemy.

Materiał promocyjny