Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Troje kandydatów na ławników z Trzebini nie będzie orzekać w sądzie

29.07.2023 09:55 | 10 komentarzy | 3 642 odsłony | Alicja Molenda
Komisja rozpatrująca zgłoszenia doszukała się w ich dokumentach aplikacyjnych błędów. Pozostałe kandydatury na ławników poszły do zaopiniowania do komendanta wojewódzkiego policji.
10
Troje kandydatów na ławników z Trzebini nie będzie orzekać w sądzie
Ławnicy nie są zawodowymi prawnikami. Reprezentują w sądach społeczeństwo graf. Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku kończy się czteroletnia kadencja ławników. Na kolejną (2024-2027) z gminy Trzebinia kandydują: Halina Chrapka, Nina Noworyta, Beata Odrzywolska - Kokoszka, Izabela Woch-Barańska i Bożena Zając-Bury.
Kandydowali też: Halina Kuśnierz,  Arkadiusz Pypłacz i Agnieszka Antoń, ale zespół powołany do rozpatrzenia wniosków uznał, że ta trójka nie spełniła wymogów formalnych. H. Kuśnierz dołączyła do wniosku niewłaściwe zdjęcie, A. Pypłacz wypełnił niewłaściwy formularz zgłoszeniowy, a niektóre z osób rekomendujacych A. Antoń nie mieszkają w gminie Trzebinia, co jest wymagane od grup rekomendujących kandydata.

Jak wyjaśniła podczas sesji kierująca zespołem weryfikujacym wnioski radna Barbara Dębiec, komisja nie wzywa do naprawienia błędów formalnych. Przywrócenie terminu do zgłoszenia kandydatów jest niedopuszczalne. Rada miasta postanowiła więc pozostawić te wnioski bez dalszego biegu. Zwróciła się też do komendanta wojewódzkiego policji o zaopiniowanie pozostałych osób.

 

  • Za dzień pracy w sądzie ławnik otrzymuje się niespełna 130 złotych brutto. Ławnikowi przysługuje zwolnienie z pracy u stałego pracodawcy.
  • Gmina Trzebinia wybiera: do orzekania w Sądzie Okręgowym w Krakowie: Wydziały Karne (III i VI) - 2 ławników, XI Wydział Cywilny i Rodzinny - 4 ławników, do orzekania w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie: III Wydział Rodzinny - 2 ławników, IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - 2 ławników.
  • Rady gminy dokonują wyboru ławników najpóźniej w październiku 2023 r. Do dnia 31 października 2023 r. przesyłają prezesom sądów listę wybranych ławników wraz z dokumentacją.

 

 

Wiesz, że ...

Ławnikiem może zostać osoba, która:

posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, ma nieskazitelny charakter, ukończyła 30 lat, jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania, co najmniej od roku, nie przekroczyła 70 lat, jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika (wymagane zaświadczenie), posiada co najmniej wykształcenie średnie.

Kto nie może zostać ławnikiem?

Ławnikami nie mogą być: osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze, 2) osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń, adwokaci i aplikanci adwokaccy, radcy prawni i aplikanci radcowscy, duchowni, żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze Służby Więziennej, radni gminy, powiatu i województwa.

Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.


Kto może zgłaszać kandydatów na ławników?

Do zgłaszania kandydatów na ławników uprawnieni są: prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych, co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie miasta Trzebini.

Zgłoszenia kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia. W przypadku zgłoszenia przez mieszkańców, do karty zgłoszenia należy dołączyć listę mieszkańców go zgłaszających.


Termin zgłasznia kandydatów na ławników na kadencję 2024-2027 upłynął 30 czerwca.