Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Dopadła nas grypa. Chorują całe rodziny, zwłaszcza malutkie dzieci

27.12.2022 16:21 | 6 komentarzy | 4 798 odsłony | Alicja Molenda
Zimą zawsze jest więcej zachorowań na grypę i inne infekcje wirusowe, np. RSV, covid, adenowirusy. Ten rok da się nam szczególnie we znaki. Zachorowań już jest trzy razy więcej niż w grudniu 2021. Dlaczego?
6
Dopadła nas grypa. Chorują całe rodziny, zwłaszcza malutkie dzieci
Domowy zestaw leczniczy czasem nie wystarcza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Małopolsce tylko w ub. tygodniu przypadków grypy było 26 000. Blisko połowa z tej liczby to dzieci w wieku do 14 lat. Rok temu o tej porze, w ciągu tygodnia, zachorowań ogółem było w naszym regionie tylko 8500.

Ostry przebieg choroby u dzieci

Lekarze zwracają uwagę, że jest to pierwszy od dawna sezon o tak ciężkim przebiegu grypy. Zachorowań jest dużo, a  dzieci chorują znacznie ciężej, mają więcej powikłań i są to masowe zachorowania. Dziecięcą grypę charakteryzuje m.in. wysoka, długo utrzymująca się temperatura.

Przypomnijmy, że oddział dziecięcy chrzanowskiego szpitala jest przed świętami był przepełniony. Ostry przebieg choroby skłania rodziców do szukania pomocy w warunkach szpitalnych.

U dorosłych grypa zaczyna się ogólnym rozbiciem, bólem mięśni. Towarzyszy jej męczący kaszel: mokry przechodzący w suchy, który trwa nawet dwa tygodnie. Dorośli mają też problem z nawracajacymi infekcjami.

Przyczyną ataku zachorowań jest mutowanie wirusów i niski poziom wyszczepienia populacji w Polsce przeciwko grypie.

- Myślę, że też pandemia covidu - izolacja dzieci, przetrzymywanie dzieci w domach, w zamknięciu, unikanie infekcji, chodzenie w maseczkach - spowodowało w jakiś sposób, że nasz układ odpornościowy troszeczkę zapomniał, jak to jest walczyć z infekcjami - uważa dr n. med. Barbara Hasiec z dzięcięcego oddziału zakaźniego Lublinie.

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog z Uniwrsyteu Gdańskiego, powiedziała w TVN24, że nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z epidemią grypy. Dodała, że ludzie zdrowi mogą się zaszczepić przeciw grypie nawet teraz.

Potrójny test od stycznia
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polkim Radiu poinformował dziś, że od przyszłego roku pojawią się bezpłatne testy, które będziemy mogli wykonać w szpitalu lub u lekarza rodzinnego.

- To będzie tzw. test potrójny - będzie jednocześnie diagnozował covid, grypę i RSV. Chcemy, abyśmy mieli możliwość szybkiego testowania, na co jesteśmy chorzy - dodał.

Podkreślił, że od 1 stycznia testy te będa mogli zamawiać lekarze rodzinni i szpitale, a NFZ będzie je refundował.

Mówił, że po nowym roku możliwość zaszczepienia się przeciw grypie będzie też w aptekach.

Waldemar Kraska wyjaśnił, że mogą pojawić się także automatyczne skierowania na szczepienia przeciwko grypie. - Myślę, że jest to najprostsza droga, żebyśmy nie musieli korzystać ze skierowania od lekarza rodzinnego. W tej chwili też możemy się zaszczepić w aptece, ale musimy mieć skierowanie od lekarza. Możemy je uzyskać także przez IKP - dostajemy SMS kod i podajemy PESEL w aptece i możemy takie szczepienie otrzymać - zapowiedział.