Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

O mleczne zęby dzieci trzeba dbać. W jaki sposób to robić, podpowiada stomatolog

11.12.2022 09:00 | 0 komentarzy | 8 149 odsłon | Natalia Feluś

Pod poduszką lądują pierwsze mleczne zęby, ale też słodycze przyniesione od Mikołaja. Jak dbać o zęby dzieci na różnym etapie ich rozwoju wyjaśnia stomatolog Anna Winczakiewicz-Bielecka prowadząca gabinet na terenie Szpitala Powiatowego w Chrzanowie w rozmowie z Natalią Feluś.

0
O mleczne zęby dzieci trzeba dbać. W jaki sposób to robić, podpowiada stomatolog
Stomatolog Anna Winczakiewicz-Bielecka (po prawej) z Wiolettą Pierzchałą, higienistką i asystentką. Razem prowadzą gabinet dentystyczny w chrzanowskim szpitalu. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Utarło się przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba zbyt skrupulatnie dbać, bo i tak szybko same wypadną.

Zdrowe mleczne zęby to nie tylko ładny uśmiech dziecka. Gdy zostaną zaatakowane przez próchnicę, trzeba je koniecznie leczyć, żeby uniknąć powikłań w postaci zapalenia miazgi, objęcia infekcją zawiązka zęba stałego czy przedwczesnej utraty zębów mlecznych, co prowadzi do powstawania wad zgryzu. Żucie pokarmów jest wtedy utrudnione, obniża się wysokość zwarcia, wzrasta ryzyko próchnicy zębów stałych i może dojść do infekcji ogólnoustrojowej. Zdarza się, że mleczaka trzeba usunąć. Powstają wówczas braki zębowe. Poza tym dziecko bardzo przeżywa taką wizytę, a dla rodzica i personelu również nie jest ona obojętna.

Dość powszechne jest przekonanie, że zostawia się korzenie mleczaków jako naturalne utrzymywacze przestrzeni. Obecne wytyczne są takie, że zęba mlecznego należy wyleczyć lub usunąć. Wymagana jest też konsultacja z ortodontą.

Czym kuszeni są mali pacjenci, by nie zniechęcili się do gabinetu stomatologicznego?

Na przykład kolorowymi plombami. Mogą też liczyć na nagrodę po dzielnej wizycie, jazdę w fotelu stomatologicznym w górę i dół oraz zapewnienie, że nie będzie bolało. Jeśli dziecko ma kilka zepsutych ząbków, najlepiej zacząć od leczenia tego, który będzie potencjalnie najmniej bolał. Wtedy dziecko chętnie wróci na kolejną wizytę. Ważna jest też stworzenie przyjaznej atmosfery w gabinecie.

Maluch powinien myć zęby sam, czy rodzic może mu w tym pomagać?

Powinno się dzieciom pomagać myć zęby, ponieważ same nie dojdą w każde miejsce. Trzeba robić ruchy okrężne, potem wymiatające. Przydatne jest także nitkowanie zębów nicią dentystyczną, żeby pozbyć się resztek pokarmu z przestrzeni między zębami. Takie samo zalecane dotyczy również dorosłych. Trzeba pamiętać, że czyszcząc zęby tradycyjną szczoteczką, pozbywamy się tylko 60% płytki bakteryjnej, dlatego trzeba je też nitkować i płukać.

Przy myciu zębów u dzieci pomocne są różne gadżety, jak specjalna klepsydra odmierzająca czas albo kropelki, które po rozpuszczeniu w wodzie i przepłukaniu jamy ustnej, pokazują miejsca, które wymagają jeszcze doczyszczenia. Jest to identyfikator płytki nazębnej. Dzieci szorują ząbki do momentu aż umyją ślad zostawiony po kropelce na zębach. Im więcej gadżetów, tym dzieci są bardziej zainteresowane ich myciem. Można stosować kolorowe szczoteczki tradycyjne lub końcówki do szczoteczek elektrycznych przeznaczonych dla najmłodszych.

Jak często dzieci powinny myć zęby?

Malutkie raz dziennie, starsze - dwa razy dziennie. Dorośli podobnie. Można też myć zęby po posiłkach, z tym, że po spożyciu kwaśnych lub słodkich produktów - np. owoców typu mandarynki, ananasy, a także owoców suszonych - z myciem zębów powinniśmy zaczekać 20-30 minut.

***

O tym, kiedy najlepiej zaplanować wizytę adaptacyjną z maluchem, jak o zęby powinna dbać ciężarna i co zrobić, gdy bardzo lubimy słodycze, by zębom nadmiernie nie szkodzić wyjaśnia stomatolog w całej rozmowie dostępnej w bieżącym wydaniu tygodnika "Przełom" do kupienia TUTAJ.