Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Dziś Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Każdy może pomóc

13.10.2021 11:49 | 0 komentarzy | 1 417 odsłona | Marek Oratowski
W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy szpiku.
0
Dziś Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Każdy może pomóc
fot. dkms.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polski rejestr potencjalnych dawców Poltransplant znajduje się na 3. miejscu w Europie i 5. na świecie.
Od 2002 r. w Polsce 13 października obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku. Święto ma na celu nie tylko uhonorowanie osób, które zdecydowały się na oddanie szpiku w celu uratowania życia chorego na nowotwór krwi, ale także zachęcenie do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Najbliższa taka okazja nadarzy się już w przyszłym tygodniu.

Akcja w Zespoler Szkół w Libiążu odbędzie się 18 i 19 października od godz. 9 do 17. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkie pełnoletnie osoby, chcące  dołączyć do grona potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Być może któraś z nich da komuś szansę na życie. Na miejscu trzeba wypełnić formularz, a następnie wykonać samodzielnie wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

W najnowszym, papierowym wydaniu „Przełomu" możecie przeczytać rozmowę z jedną z organizatorek akcji Sylwią Szwed-Sporysz. Jest dostępna także tutaj.