Nie masz konta? Zarejestruj się

Płaza

Zobaczcie jak minął tydzień na ziemi chrzanowskiej 02 V – 08 V 2022

08.05.2022 19:00 | 0 komentarzy | 5 055 odsłon | Tadeusz Jachnicki
Podsumowaliśmy mijający tydzień. Przypomnijmy sobie. Zapraszamy do oglądania.
0
Zobaczcie jak minął tydzień na ziemi chrzanowskiej 02 V – 08 V 2022
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

ROZKOCHÓW-WARSZAWA

 

W tym tygodniu Państwowa Straż Pożarna świętowała 30. rocznicę powstania.
Przy tej okazji Piotr Filipek z Rozkochowa został awansowany do stopnia nadbrygadiera, czyli strażackiego generała.

Filipek jest małopolskim komendantem PSP. Wcześniej pracował w jednostce w Chrzanowie. Przez lata był też komendantem powiatowym w Oświęcimiu.

ALWERNIA

W środę poseł Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej pojawił się w alwerniańskim magistracie. Chciał uzyskać m.in. wgląd do dokumentacji dotyczącej tężni solankowej w centrum Alwerni. Dwa tygodnie temu takie informacje próbował bezskutecznie zdobyć przewodniczący miejscowej rady miejskiej.

Jak tłumaczy Sowa, podjął się tego tematu na wniosek mieszkańców. Poprosił, żeby podczas kontroli poselskiej w urzędzie miejskim towarzyszyli mu samorządowcy z Alwerni.

Nie obyło się bez trudność. Przepychanki o wgląd w papiery trwały kilka godziny.

- Finał jest taki, że wychodząc z urzędu o 12.30, mieliśmy dokumenty. Uważam jednak, że wszelkie utrudnienia w udostępnianiu mieszkańcom informacji działają tak naprawdę przeciwko tym, którzy próbują te utrudnienia stosować - stwierdził Sowa po wyjściu z urzędu.

Jak wstępnie ocenił, budowa tężni solankowej budzi wiele wątpliwości. Na początku zwrócił uwagę, że inwestycja za niespełna 300 tysięcy złotych, została podzielona na 6 etapów zrealizowanych przez 4 wykonawców. Tymczasem co do zasady dzielenie zamówienia publicznego jest niezgodne z ustawą "prawo zamówień publicznych".

PŁAZA

W sobotę chrzanowski UTW zorganizował Rajd Rodzinny do magicznego miejsca, czyli Czułej Stodoły. Jeśli tam jeszcze nie byliście, to koniecznie zajrzyjcie.

- Wpadłam na pomysł, żeby w tym roku na nasz rajd zaprosić uchodźców z Ukrainy, by poznali okolicę i łyknęli nieco świeżego powietrza. I tym sposobem zebrało się 93 gości z Ukrainy, w tym dużo dzieci i młodzieży - mówi Teresa Bigaj, prezes koła PTTK, działającego przy uniwersytecie.

Czułą Stodołę prowadzi Dorota Kouba. Skończyła etnologię na UJ w Krakowie, jest instruktorem narciarskim. Od 2009 r. mieszka i tworzy w Płazie.

Inspiracją do wymyślenia nazwy „Czuła Stodoła" była Olga Tokarczuk i jej mowa noblowska, a później książka "Czuły narrator".