Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Na czym polega terapia alkoholowa?

20.10.2021 18:34 | 0 komentarzy | 2 629 odsłony | red
Alkoholizm jest bardzo powszechną chorobą, niekiedy bagatelizowaną przez środowisko. Dotyka on ludzi o różnym statusie społecznym. Nie tylko biednych, ale również bogatych i wpływowych. Bardzo często popadnięcie w alkoholizm wiąże się z przeżyciem jakichś traumatycznych wydarzeń, chęcią zapicia problemu i zapomnieniu o nim. Jak wiadomo jednak skutki są odwrotne. Osoby uzależnione od alkoholu nie są w stanie uporać się ze zmartwieniami czy też demonami przeszłości, a ponadto rujnują również swoją teraźniejszość. Jak takiej osobie można pomóc?
0
Na czym polega terapia alkoholowa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdecydowanie nie jest to łatwe zadanie, ponieważ takie osoby zazwyczaj wypierają problem i nie chcą go dostrzec. Niemniej jednak najbliższa rodzina czy też przyjaciele zawsze powinni reagować, korzystając z możliwości jakie oferuje obecnie rynek. Jest wiele terapii oraz ośrodków, w których osoby uzależnione mają możliwość stanięcia na nogi i wyprostowanie swojego życia.

Leczenie alkoholizmu pod okiem specjalistów

Alkoholizm jest podstępną chorobą i czasem nawet najbliżsi początkowo nie zauważają problemu. W Polsce spożywa się bardzo dużo alkoholu i jest on również powszechnie dostępny. Z tego względu dość łatwo popaść w uzależnienie, czemu często sprzyja również towarzystwo. Leczenie alkoholizmu bez wątpienia nigdy nie powinno odbywać się na własną rękę. Jest to bowiem choroba, a każda choroba wymaga bez wątpienia specjalisty. Nielicznym jednostkom udaje się wyrwać ze szponów tego nałogu samodzielnie, jednak są to rzadkie przypadki samozaparcia i woli walki o lepsze życie.

Lekarze specjaliści oferują osobom uzależnionym wielokierunkową terapię i działanie. Gwarantują oni najlepsze ze środków, w tym również zamknięte ośrodki opieki. Dla osoby uzależnionej pierwszym krokiem do wyzdrowienia, jest oczywiście uświadomienie sobie, że ma się problem. Zazwyczaj to właśnie ten krok najtrudniej jest wykonać. Kolejną rzeczą jest to aby zrozumieć, że alkoholikiem zostaje się już na całe życie. Nie można zatem pozwalać sobie na ponowne wypicie alkoholu, nawet w bardzo małych ilościach. Może to bowiem poskutkować tym, że poprzedni pociąg do picia powróci.

Specjaliści pomagają osobie uzależnionej nie tylko pod względem fizycznym, pomagając jej przetrwać chociażby zespół odstawienia. Pomagają również pod względem psychicznym i emocjonalnym, ponieważ bardzo ważne jest zrozumienie sedna problemu i tego, dlaczego w ogóle pobyt u specjalistów był konieczny.

 

Prywatny ośrodek odwykowy czy NFZ?

Przymusowe leczenie alkoholizmu to nie jest coś, co się praktykuje. Osoba uzależniona musi sama chcieć się leczyć i wykazywać w tym zakresie inicjatywę. Nie zawsze łatwo jest nakłonić ją do tego. Ponadto nawet jeśli ona już to zrozumie, może zaczynać wiele razy swoją przygodę z odwykiem. Mnóstwo osób zaczyna sobie jakoś radzić jako osoba niepijąca, a następnie znów popada w nałóg. Nie każdemu udaje się za pierwszym razem i warto mieć również świadomość tego, jak ważne jest wspieranie takiej osoby.

Wybierając ośrodek lepiej skierować się do tego na NFZ czy do prywatnej placówki? Oczywiście obie mają pewne pozytywne strony. Odwyk na NFZ jest bezpłatny i tym samym nie ponosi się żadnych kosztów, które potrafią być naprawdę niezwykle wysokie. Można tam liczyć na fachowe wsparcie jednak zazwyczaj działanie ośrodka jest nieco mniej zakrojone, niż placówek prywatnych. Jest to nieco uboższa wersja, często bez dodatkowych rzeczy, które pomagają wyjść na prostą. Ośrodki prywatne bywają świetnie wyposażone i mają rewelacyjnych specjalistów. Są jednak również drogie i nie każdego stać na to, aby móc skorzystać z ich usług. W każdym z tych ośrodków można jednak otrzymać profesjonalną i przynoszącą rezultaty opiekę.

Terapia alkoholowa: etapy i efekty

Leczenie osoby uzależnionej od alkoholu, dzieli się na trzy etapy. Pierwszym z nich jest detoksykacja, czyli odtrucie. Kolejny to terapia podstawowa, a następy terapia pogłębiona. W pierwszym etapie konieczne jest odtrucie organizmu i pozbycie się z niego całego alkoholu. Osoby uzależnione w tej fazie odczuwają ból i dyskomfort psychiczny, związany z odstawieniem podstawowego środka uzależniającego. W drugim etapie prowadzi się bardzo intensywny tryb terapii, osoba uzależniona chodzi również na sesje grupowe itp. Ostatni etap jest natomiast nastawiony na większą pracę indywidualną z terapeutą.