Nie masz konta? Zarejestruj się

Czerna

WYCIECZKA ROWEROWA. Kierunek - Źródło Miłości w Czernej

15.08.2022 11:00 | 1 komentarz | 2 890 odsłony | Marek Oratowski
Tym razem proponujemy nieco dłuższą, bo liczącą 59 km wycieczkę rowerową do urokliwej Czernej. Celem naszej podróży są miejsca, w których można się wyciszyć.
1
WYCIECZKA ROWEROWA. Kierunek - Źródło Miłości w Czernej
Źródło w Czernej zostało ujęte w oryginalną, kamienno-betonową obudowę w kształcie serca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wycieczkę zaczynamy na Placu Tysiąclecia w Chrzanowie. Jedziemy przez obwodnicę i ulicę Topolową. Przez ośrodek Chechło docieramy na ulicę Słowackiego w Trzebini, skąd skręcamy w kierunku Puszczy Dulowskiej. Jedziemy nią aż do ulicy Chrzanowskiej w Tenczynku. Stamtąd obieramy kurs na centrum Krzeszowic. W parku możemy chwilę odpocząć. Potem przez Czatkowice docieramy do Czernej. Wyjazd pod klasztor jest trochę męczący.

Fundatorką klasztoru Czernej została w 1629 roku Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa, siostra Jana Tęczyńskiego, ostatniego z rodu będącego niegdyś właścicielem położonego niedaleko zamku Tenczyn w Rudnie. W kaplicy przy kościele znajdują się szczątki św. Rafała Kalinowskiego. Głównym elementem niewielkiego kościoła jest obraz św. Eliasza z 1640 roku. Ważnym zabytkiem klasztornym jest też obraz Matki Bożej Szkaplerznej.
Zjeżdżając z klasztornego wzniesienia odbijamy w lewo. Kierujemy się w stronę widocznego przy drodze źródła. Charakteryzuje się stosunkowo niewielką wydajnością. Jego warstwę wodonośną stanowią wapienie karbońskie.

Sto lat temu zostało ujęte w oryginalną, kamienno-betonową obudowę w kształcie serca. Informacja o jego istnieniu pojawia się w Monografii Ziemi Chrzanowskiej S. Polaczka z 1914 roku. Ze źródłem związana jest legenda głosząca, że każdy, kto napije się wypływającej wody oraz obejdzie je dookoła, znajdzie prawdziwą miłość. Z tych też powodów jest nazywane "Źródłem Miłości". Nad nim  widnieje kamienna kapliczka z 1848 roku.

Mapa wycieczki

 

Wszystko to jest na terenie rezerwatu przyrody Dolina Eliaszówki. Występują tu rzadkie gatunki flory i fauny, a także ciekawe formy skałkowe i jaskinie.

Wracamy przez Krzeszowice, Wolę Filipowską i Dulową, gdzie zjeżdżamy z DK nr 79 i kierujemy w stronę Puszczy Dulowskiej. Po dotarciu do ławek przy dawnym ośrodku hodowli zwierzyny - wracamy podobną drogą do Chrzanowa. Pokonaliśmy 59 km. Spokojnym tempem do przejechania w trzy i pół godziny.