Nie masz konta? Zarejestruj się

Czerna

Św. Rafał Kalinowski - powstaniec, zesłaniec i gorliwy zakonnik

20.11.2021 12:00 | 0 komentarzy | 2 664 odsłony | Marek Oratowski
20 listopada przypada liturgiczne wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego. Dlatego przypominamy sylwetkę powstańca styczniowego i przeora klasztoru w Czernej.
0
Św. Rafał Kalinowski - powstaniec, zesłaniec i gorliwy zakonnik
W klasztorze w Czernej znajduje się Kaplica Świętego Rafała i sarkofag z relikwiami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Józef Kalinowski urodził się w 1835 roku w Wilnie. Po ukończeniu Mikołajewskiej Szkoły Inżynierii Wojskowej w Petersburgu został adiunktem matematyki oraz awansował do stopnia porucznika. Następnie pracował przy budowie kolei żelaznej Odessa - Kijów - Kursk. Z powodów zdrowotnych otrzymał zwolnienie z wojska w 1863 roku.

Gdy wybuchło powstanie styczniowe, objął obowiązki naczelnika litewskiego Wydziału Wojny. Po upadku powstania został aresztowany i osadzony w więzieniu. W wyniku procesu skazano go na karę śmierci. Ostatecznie władze carskie zamieniły mu wyrok na dziesięcioletnią katorgę na Syberii. Po ciężkich robotach, zmianach kolejnych miejsc zsyłki oraz wielu przeżyciach Kalinowski powrócił do kraju w 1874 roku. Gdy uzyskał paszport, wyjechał na Zachód jako wychowawca młodego księcia Augusta Czartoryskiego.

W 1877 roku Józef Kalinowski wstąpił do nowicjatu karmelitów w Grazu, przybierając imię Rafał. Po studiach filozoficznych i teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie w Czernej. Kilka miesięcy później został przeorem klasztoru w Czernej, następnie w Wadowicach. To dzięki niemu nastąpiła odnowa Karmelu w Galicji.

Wśród wiernych zasłynął z niezwykle ofiarnej posługi w konfesjonale. Spowiadał wiele godzin dziennie.
Zmarł 15 listopada 1907 roku. Jego relikwie spoczywają w kościele karmelitów w Czernej. Jan Paweł II beatyfikował go w 1983 roku, a kanonizował w 1991 roku.

Św. Rafał Kalinowski jest patronem oficerów i żołnierzy oraz orędownikiem w sprawach trudnych i beznadziejnych.