Nie masz konta? Zarejestruj się

Czerna

Wspominamy przeora z Czernej św. Rafała Kalinowskiego

20.11.2020 14:10 | 0 komentarzy | 1 984 odsłona | Marek Oratowski
W piątek 20 listopada przypada liturgiczne wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, walczącego w powstaniu styczniowym. Spoczywa w klasztorze w Czernej, gdzie kilka razy był przeorem.
0
Wspominamy przeora z Czernej św. Rafała Kalinowskiego
św. Rafal Kalinowski od początku zakonnego życia był związany z Czerną
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Józef Kalinowski urodził się 1 września 1835 roku w Wilnie. Został inżynierem wojskowym. Po wybuchu powstania styczniowego przyłączył się do walczących. W czasie powstania służył wiedzą wojskową, pełniąc funkcję ministra wojny i członka Rządu Narodowego. Po upadku powstania został aresztowany i skazany przez Rosjan na karę śmierci, która zamieniona została na 10 lat katorgi na Syberii. Po odzyskaniu wolności był wychowawcą Augusta Czartoryskiego.

W roku 1877 wstąpił do karmelitów bosych, przyjmując zakonne imię Rafał. Święcenia kapłańskie przyjął w 1882 roku w Czernej. Odnowił karmelitów bosych w Polsce. Zmarł w Wadowicach 15 listopada 1907 roku. Spoczywa w klasztorze w Czernej, gdzie w latach 80. została wybudowana kaplica jego imienia. Pod ołtarzem znajduje się sarkofag z jego relikwiami. W roku 1983 papież Jan Paweł II zaliczył go w poczet błogosławionych, a w 1991 roku ogłosił go świętym.

O. Rafał Kalinowski nie jest jedynym karmelitą z Czernej wyniesionym na ołtarze. Na przyklasztornym cmentarzu znajduje się grób bł. o. Alfonsa Mazurka, zaliczonego do grona 108 męczenników z okresu II wojny światowej.