Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Nowy most na Wiśle dziś zostanie otwarty

23.05.2024 13:30 | 0 komentarzy | 8 550 odsłon | Michał Koryczan

Most tymczasowy na Wiśle w Jankowicach ma być przejezdny w czwartek, 23 maja w godzinach popołudniowych.

0
Nowy most na Wiśle dziś zostanie otwarty
Podczas budowy mostu tymczasowego na Wiśle w Jankowicach. Fot. Własność generalnego wykonawcy mostu - firmy Nowak-Mosty Sp. z o.o.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W tym roku rozpoczęła się przebudowa oddanego do użytku pod koniec lat 80. mostu na Wiśle w Jankowicach. Łączy on ze sobą dwa powiaty: chrzanowski i oświęcimski.

Inwestycja warta około 69 mln złotych brutto rozpoczęła się od budowy przeprawy tymczasowej (o długości 300 metrów i szerokości 12 metrów). Powstała ona równolegle do mostu głównego (po jego prawej stronie, patrząc od strony Jankowic).

Będą z niej mogli korzystać kierowcy, gdy zacznie się już przebudowa istniejącego mostu na Wiśle. Dzięki temu uda się uniknąć wielokilometrowych objazdów, o co walczyli mieszkańcy Olszyn, Jankowic, Podolsza i Zatora.

Odbiór mostu tymczasowego z udziałem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chrzanowie miał miejsce w poniedziałek, 20 maja.

Jak mówi Marcin Kalemba, kierownik Działu Ofertowania i Marketingu w spółce Nowak-Mosty (generalny wykonawca mostu w Jankowicach) w czwartek, 23 maja o godz. 16 przeprawa tymczasowa zostanie otwarta i będzie na nią przekierowany ruch samochodowy. Przypomina, że mostem tymczasowym mogą jeździć pojazdy o wadze do 40 ton.

W najbliższych dniach ma się rozpocząć rozbiórka istniejącego, głównego mostu na Wiśle w Jankowicach.

W jego miejsce powstanie zupełnie nowy, większy obiekt o szerokości ponad 12 metrów z chodnikiem z jednej strony oraz ścieżką pieszo-rowerową, łączącą się z istniejącą Wiślaną Trasą Rowerową.

Zakończenie wszystkich prac związanych z przebudową przeprawy na Wiśle w Jankowicach planowane jest w pierwszej połowie 2025 r.