Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Gdzie zagrają „Zieloną granicę" Agnieszki Holland? Sprawdziliśmy repertuar lokalnych kin

26.09.2023 16:39 | 43 komentarze | 8 072 odsłon | Agnieszka Filipowicz
W dwóch miastach powiatu chrzanowskiego będzie można już wkrótce obejrzeć film Agnieszki Holland „Zielona granica", który zdobył podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji Nagrodę Specjalną Jury i... wywołał ogólnopolską dyskusję.
43
Gdzie zagrają „Zieloną granicę" Agnieszki Holland? Sprawdziliśmy repertuar lokalnych kin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Najnowszy obraz w reżyserii Agnieszki Holland opowiada historię, w której przeplatają się losy uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. Scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, ekspertami.

Wielu mieszkańców powiatu chrzanowskiego jest nim zainteresowanych. Telefonują do lokalnych kin, by dopytać o terminy emisji filmu. Tę informację potwierdza Tomasz Shevchuk, kierownik kina Sokół w Trzebini, a także dyrektorka Libiąskiego Centrum Kultury Teresa Wojciechowska.
Już wiadomo, że jako pierwsze w powiecie chrzanowskim wystartuje z „Zieloną granicą" libiąskie „Ale!Kino". Ten film będzie można tam oglądać od 6 do 9 października. Emisja planowana jest dwa razy dziennie.
Trzebińskie kino Sokół zamierza rozpocząć emisję tego filmu 14 października. Przewidziano tylko jeden seans dziennie, ale za to film ma być wyświetlany przez dwa tygodnie.

Czy „Zieloną granicę" obejrzymy też w chrzanowskim kinie „Sztuka"? Tego nie wiadomo. Dziś telefonowaliśmy w tej sprawie do Informacji MOKSiR. Usłyszeliśmy, że w październiku nie są zaplanowane seanse tego filmu.

Dodajmy, że "Zielona granica" w pierwszy weekend od premiery odnotowała najlepszy pod względem liczby widzów wynik polskiego filmu w tym roku. Tak wynika z danych dystrybutora. Ale obraz Agnieszki Holland budzi też spore kontrowersje. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "pseudoelity III Rzeczpospolitej poprzez film "Zielona granica" szkalują dobre imię naszych przodków, plugawią dobre imię naszego narodu".