Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Powstanie biogazownia? Związek gospodarki komunalnej i Wodociągi Chrzanowskie podpisały list intencyjny

19.06.2023 19:00 | 2 komentarze | 6 200 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Budowę biogazowni przetwarzającej odpady bio z Chrzanowa, Libiąża i Trzebini planuje Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie oraz Wodociągi Chrzanowskie. Rozważane są dwie lokalizacje dla inwestycji. Decyzja o wyborze jednej z nich zapadnie w najbliższych miesiącach.
2
Powstanie biogazownia? Związek gospodarki komunalnej i Wodociągi Chrzanowskie podpisały list intencyjny
Obecnie z terenu gmin członkowskich związek gospodarki komunalnej w Chrzanowie odbiera rocznie 5800 ton bioodpadów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na razie jest pomysł oraz - podpisany w ostatnich dniach - list intencyjny. Jego główne założenia brzmią: „ograniczenie kosztów zagospodarowania bioodpadów oraz produkcja własnej energii z odnawialnego źródła".

Inwestorem będzie spółka wodociągowa, związek ma natomiast zapewnić strumień odpadów bio. By inwestycja mogła dojść do skutku, wodociągi będą starać się o zewnętrzne dofinansowanie. Budowa biogazowni o mocy przetwarzania ok. 10 tysięcy ton odpadów rocznie (a taka jest w planach), to koszt rzędu ok. 60 mln zł.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, rozważane jest ulokowanie inwestycji na gruntach w rejonie oczyszczalni ścieków w Libiążu. Przewodniczący zarządu ZMGK Arkadiusz Pypłacz jednak nie potwierdza tej informacji. Zaznacza, że na razie nie chce podawać propozycji terenu pod budowę biogazowni. Oficjalnie wiadomo tyle, że analizowane są dwie lokalizacje, a decyzja o wyborze jednej z nich zapadnie zapewne do końca wakacji.