Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Pierwszy Marsz Pamięci Ofiar Getta w Trzebini (ZDJĘCIA)

30.05.2023 19:49 | 0 komentarzy | 2 029 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Upamiętnili tych wszystkich, którzy zostali wywiezieni do KL Auschwitz-Birkenau i nigdy nie wrócili do swojego miasteczka. Dziś odbył się Marsz Pamięci Ofiar Getta w Trzebini.
0
Pierwszy Marsz Pamięci Ofiar Getta w Trzebini (ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydarzenie zorganizowało 30 maja Stowarzyszenie Kehila Trzebinia wraz z Trzebińskim Centrum Kultury. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 na trzebińskim rynku.

Po uroczystości uczestnicy przeszli ulicami Trzebini - Narutowicza, świętego Stanisława i Dąbrowskiego w rejon dawnej gazowni (obecnie w okolicy firmy Mabit). Tam odczytano wspomnienia zawarte w książce "Trzebińskie historie" i odmówiono modlitwy za zmarłych. Modły wyrażone zostały zarówno przez księdza proboszcza z Bazyliki Mniejszej, w języku jidysz oraz przez przedstawiciela Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego.

Z kart historii:
4 listopada 1940 r. starosta chrzanowski wydał rozporządzenie, ogłoszone 22 stycznia 1941 r., dotyczące Judenbann, czyli zakwaterowania Żydów przy wyznaczonych ulicach w miastach powiatu chrzanowskiego: Chrzanowa, Trzebini, Jaworzna i Szczakowej. Mieszkańcy tych dzielnic mieli zakaz wstępu do innych części miasta, chyba że posiadali specjalną przepustkę. Żydom w Trzebini nakazano przenieść się na teren w obrębie ulic: Krakowskiej (Krakauerstrasse), Ochronkowej (Kinderheimstrasse) i Piłsudskiego (Bergstrasse). Obszar ten tak naprawdę przekształcił się w getto.

 

 

 

New layer...

Czytaj również