Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Samorządowcy i urzędnicy na czerwonym dywanie w Cannes. Misja kosztowała kilkaset tysięcy

02.04.2023 16:00 | 10 komentarzy | 5 404 odsłon | Agnieszka Filipowicz
17 osób - samorządowców, urzędników, przedstawicieli instytucji i spółek komunalnych pojechało do Cannes na największe w świecie targi nieruchomości. Pięciodniowy pobyt tej ekipy na Lazurowym Wybrzeżu kosztował łącznie 572 tys. zł.
10
Samorządowcy i urzędnicy na czerwonym dywanie w Cannes. Misja kosztowała kilkaset tysięcy
Zdjęcia z wyjazdu są udostępnione na stronie Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej https://armz.pl/?p=2661
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
- To była misja gospodarcza - tłumaczy organizator wyjazdu, Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej.
Wyjazd został sfinansowany nie z gminnych, lecz unijnych pieniędzy. A dokładniej - z projektu o nazwie: „Realizacja kompleksowego projektu obejmującego wsparcie małopolskiej branży kreatywnej i ICT na rynkach międzynarodowych, oraz wsparcie JST w pozyskiwaniu inwestorów", dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

O cel wyjazdu na międzynarodowe targi nieruchomości i inwestycji MIPIM w Cannes zapytaliśmy prezes ARMZ Annę Włoszek. Jak dowiedzieliśmy się, chodziło o "rozpowszechnienie zarówno w kraju, jak i za granicą oferty inwestycyjnej województwa małopolskiego". Ma to "przyczynić się do promocji na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych terenów gospodarczych województwa".

Kto pojechał na Lazurowe Wybrzeże?
- Gminy uczestniczące w misji zostały wyłonione w ramach otwartego naboru przeprowadzonego w 2021 r do udziału w projekcie. W misji brali udział: 2 przedstawicieli gminy Andrychów, 1 przedstawiciel gminy Babice, 2 przedstawicieli gminy Chrzanów, 2 przedstawicieli gminy Myślenice, 3 przedstawicieli gminy Trzebinia, starosta powiatu chrzanowskiego, wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, prezes Chrzanowskiej Izby Gospodarczej, prezes Towarzystwa Oświatowego Ziemi Chrzanowskiej, prezes Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej, pracownik Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej, koordynator - brzmi oficjalna odpowiedź.
Jak widać, największy udział w wyprawie mieli samorządowcy i urzędnicy, choć nie zabrakło też przedstawicieli biznesu i instytucji publicznych.

Osoby, które reprezentowały w Cannes samorządy i instytucje z powiatu chrzanowskiego: burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, jego zastępca Tomasz Żołądź, szef trzebińskiej spółki komunalnej MZN Jarosław Babiec, burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek oraz dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Edyta Kaszuba. Z Babic do Cannes wybrał się też wójt - Radosław Warzecha. Na Lazurowym Wybrzeżu nie zabrakło też starosty chrzanowskiego Andrzeja Urygi,  prezesa Towarzystwa Oświatowego Ziemi Chrzanowskiej Krzysztofa Brasia oraz prezes Chrzanowskiej Izby Gospodarczej Sylwii Markiewicz.

Jakie korzyści z wyjazdu?
Szefową ARMZ zapytaliśmy o efekty wizyty. Z odpowiedzi wynika, że efekty realizacji projektu nie od razu będą zauważalne. Poprzedzi je rozpowszechnienie oferty inwestycyjnej województwa małopolskiego, co za sobą "przyniesie rozwój gospodarczy terenów promowanych".

- Mogą powstać nowe przedsiębiorstwa, a co za tym idzie - miejsca pracy - zwraca uwagę Anna Włoszek i dodaje: - W Cannes spotkaliśmy się również z konsulem honorowym p. Wiesławem Forkasiewiczem. Zawarte kontakty mogą w przyszłości zaowocować współpracą szkół i innych organizacji. Kolejnym efektem projektu jest uruchomienie strony internetowej, zawierającej informacje o terenach inwestycyjnych zlokalizowanych w woj. małopolskim. Strona dostępna w czterech wersjach językowych.

Więcej na ten temat piszemy w aktualnym 13. numerze „Przełomu".

Czytaj również