Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Dwa wahadła na drodze krajowej z Chrzanowa do Jaworzna

21.02.2023 11:00 | 3 komentarze | 5 369 odsłon | Łukasz Dulowski
Od środy, 22 lutego, postoimy w Byczynie na kolejnych światłach. Wprowadzenie ruchu wahadłowego wiąże się z budową estakady.
3
Dwa wahadła na drodze krajowej z Chrzanowa do Jaworzna
Zmiana organizacji ruchu na DK79 w Byczynie. MATERIAŁ UM JAWORZNO
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od pewnego czasu ruch wahadłowy na drodze krajowej 79 w Byczynie obowiązuje od strony Jaworzna (rejon skrzyżowania Krakowskiej i Hallera, ok. 250 m).

Od środy „wahadło" zostanie wprowadzone na DK 79 również od strony Chrzanowa (rejon skrzyżowania z ul. Nauczycielską w Byczynie).

W obu wymienionych miejscach, co widać na publikowanej mapce, estakada połączy się istniejącą drogą krajową 79.

„Po wykonaniu przebudowy infrastruktury drogowej ruch zostanie poprowadzony bezkolizyjnie nowym śladem DK79 poprzez wybudowaną już estakadę. Wówczas rozpoczną się prace związane z przebudową starodroża. Tutaj przebudowane zostanie m.in. skrzyżowanie ul. Krakowskiej z ul. Abstorskich i ul. Gwardzistów na rondo" - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Nowa trasa została poprowadzona równolegle do Krakowskiej (DK 79), następnie przecina ul. Gwardzistów w Byczynie (droga na Koźmin i Balin) i za Byczyną łączy się z powrotem z Krakowską (DK 79).

Jej długość to 1,3 km. Najefektowniejszą częścią jest natomiast 166-metrowy wiadukt nad ul. Gwardzistów, czyli właśnie estakada.

Jak już wcześniej informowaliśmy, dzięki tej inwestycji ma się poprawić bezpieczeństwo w centrum Byczyny, bo już nie będzie tamtędy przejeżdżać tyle samochodów co obecnie.

Według założeń, estakada poprawi też płynność ruchu. Obecnie, w warunkach zimowych, ciężkie pojazdy zatrzymujące się na światłach w Byczynie (skrzyżowanie Krakowskiej z Gwardzistów) miały potem problem z pokonaniem stromego podjazdu w kierunku Chrzanowa.