Nie masz konta? Zarejestruj się

Wygiełzów

Nowe Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie

18.01.2023 12:00 | 3 komentarze | 4 340 odsłony | Michał Koryczan

Od środy, 18 stycznia Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec ma nową nazwę.

3
Nowe Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowa nazwa instytucji kultury to teraz Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. W jego strukturach znajdą się skansen, zamek Lipowiec oraz powstające Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.

- Uzasadnieniem zmiany nazwy jest rozszerzenie działalności muzeum związanym w szczególności z utworzeniem Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, jak również z uwagi na pełniejszą identyfikację muzeum uwzględniającą m.in. zasięg terytorialny, zasięg kulturowy dziedzictwa, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju i emanacji środowisk artystycznych związanych z istotnymi ośrodkami życia duchowego usytuowanymi w Małopolsce, charakter i znaczenie gromadzonych zbiorów w perspektywie rozwoju kolekcji muzealnej, pozycję promocyjną Muzeum, a także transparentność oraz identyfikację nazwy w wymiarze ogólnopolskim, zaistniała konieczność zmiany nazwy na Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie - czytamy na stronie internetowej muzeum.

Prace nad zmianą nazwy (ze względu na rozszerzenie działalności muzealnej) rozpoczęto w maju ubiegłego roku. Powołany został zespół, do którego zaproszono przedstawicieli samorządów powiatu chrzanowskiego, instytucji kultury z którymi współpracuje muzeum, etnologa i regionalistę. Wsparcia udzielili również pracownicy naukowi Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz członkowie Społecznej Rady Muzeum.


Czytaj również

Osiemnastka Caban Cup już w najbliższy weekend

Trzebińskie eliminacje Igrzysk Młodzieży w pływaniu rozstrzygnięte

Sędziowie z Wadowic najlepsi, z Chrzanowa na trzecim miejscu

Fablok Chrzanów zaczyna we wtorek przygotowania do rundy wiosennej

Droższe bilety i likwidacja kursów minibusów na trasie Chrzanów - Kraków

Drużyny z Chrzanowa z kompletem punktów