Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

17.10.2022 10:00 | 7 komentarzy | 7 343 odsłon | Natalia Feluś

Od 1 września tego roku szkoły podstawowe w całej Polsce mają obowiązek zapewnić dzieciom ciepły, obiadowy posiłek. Wcześniej mogły to robić, ale nie musiały. Catering i ajenci - tak wygląda coraz więcej stołówek w szkołach w powiecie chrzanowskim. Co serwują dzieciom do jedzenia?

7
Jak wyglądają obiady w szkołach?
Szkolna stołówka. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przykładowy jadłospis to zupa brokułowa, klopsiki w sosie pomidorowym lub potrawka z kurczaka. Do tego ryż biały i sałata zielona z sosem vinegret oraz kompot z owoców mieszanych.

Kontrole

O to, czy jedzenie jest przygotowane i serwowane w odpowiednich warunkach sanitarno-higienicznych, z odpowiednich produktów i w niebudzący wątpliwości sposób dba Sanepid.

Jak informuje Justyna Knapik, p.o. kierownika Sekcji Nadzoru Higieny Żywienia, Żywności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chrzanowie, kontrole w szkołach i przedszkolach przeprowadzane są nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Sanepid reaguje też na sygnały obywatelskie.

- W bieżącym roku szkolnym skontrolowano 7 placówek prowadzących żywienie w formie cateringu. Nie odnotowano nieprawidłowości dotyczących wydawanych dzieciom posiłków – zaznacza Justyna Knapik.

Zdaniem dietetyczki

- Czasem dzieci komunikują nam, że nie dojadają obiadów w szkole albo chcą tylko zupę lub tylko danie główne. Weźmy to pod uwagę, bo szkoda przepłacać i marnować jedzenia, które zostanie wyrzucone - radzi dietetyczka Dominika Kulczycka-Wójcik.

Zwraca uwagę, że głodne dziecko, niedojadające posiłków w szkole, częściej będzie sięgać po słodycze. Dlatego nieraz lepiej sprawdzi się zbilansowany posiłek w lunchboxie niż szkolny obiad, którego dziecko nie zje, pomimo że został przez nas opłacony.

Przygotowując posiłek dla dziecka warto zdawać sobie sprawę, że ziemniaki z punktu widzenia wartości odżywczych nie zaliczają się do warzyw.

- Jest to skrobia - zamiennik dla ryżu, makaronu, kaszy, mąki czy pieczywa. Mówiąc o warzywach, zawsze myślimy o tych dostarczających witaminy C, betakarotenu i soli mineralnych - najczęściej są to warzywa zielone, czerwono-pomarańczowo-żółte czy bordowo-fioletowe - podkreśla dietetyczka.

***

O tym, na co rodzice powinni zwrócić uwagę, jeśli ich dziecko je obiady w szkole oraz o cenach takich posiłków piszemy w bieżącym wydaniu Tygodnika "Przełom". Zebraliśmy też informacje z poszczególnych gmin, w których szkołach i przedszkolach działają kuchnie, a w których jest catering oraz ile dzieci ma finansowane obiady z OPS. Bieżący numer gazety kupicie TUTAJ.