Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Małżonkowie z Chrzanowa przejdą ponad 1000 km w intencji pokoju na Ukrainie

06.07.2022 10:00 | 15 komentarzy | 6 670 odsłon | Marek Oratowski
W niedzielę Darwina i Jacek Matuszczakowie z Chrzanowa wyruszyli z Tallina w swoją kolejną, długą pielgrzymkę.
15
Małżonkowie z Chrzanowa przejdą ponad 1000 km w intencji pokoju na Ukrainie
Małżonkowie nad morzem w Tallinie, przed wyruszeniem w drogę, fot. Facebook
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Tym razem wybrali Camino, drogą św. Jakuba z Tallina przez kraje nadbałtyckie - Estonię, Łotwę i Litwę. Do przejścia mają ponad 1000 km.

„W czasie tej drogi będziemy przeżywać 15 rocznicę naszego ślubu zawartego w Wilnie. Pielgrzymka jest w intencji zakończenia wojny na Ukrainie i zawarcia sprawiedliwego pokoju. Modlimy się też o zachowanie pokoju w krajach nadbałtyckich" - napisali małżonkowie na Facebooku.

Za nimi już trzy dni podróży. Nocowali przy parafiach luterańskich, bo w Estonii jest niewiele kościołów katolickich. Dziennie pokonują ponad 20 km.

„Oczywiście nie znamy języka estońskiego czy nawet za bardzo angielskiego. Nie przeszkadza to w niczym, bo na szlaku nie uświadczy się żywego ducha. Mamy za to ciszę, spokój i naprawdę bardzo malowniczą drogę. Jedno można powiedzieć - w Estonii poważa się pieszych i rowerzystów. Wszędzie gdzie wędrowaliśmy przez jakieś małe miasteczko, to były ścieżki rowerowe. A jeśli takowych nie było, to po prostu na drodze był wydzielony ciąg dla pieszych i rowerzystów. Bardzo się nam to podoba" - dzielą się spostrzeżeniami Darwina i Jacek Matuszczakowie.

Oboje mają na koncie wiele dalekich pieszych pielgrzymek, m.in. z Chrzanowa do Rzymu (2010 r.), z Lizbony do Santiago de Compostela (2011 r.), wędrówkę przez Kubę (2013 r.) i Gruzję (2014 r.) oraz piesze wędrowanie w Afryce z Ugandy do Rwandy (2015 r.)

Ich obecną pielgrzymkę na bieżąco możecie śledzić tutaj.