Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Bomby spadły 30 km od polskiej granicy, a zakazane pociski fosforowe na Azowstal. Podsumowanie 81. dnia wojny (15.05.2022)

15.05.2022 23:26 | 15 komentarzy | 1 499 odsłona | Alicja Molenda
Za pomocą czterech rakiet Rosjanie zniszczyli obiekt wojskowy w obwodzie lwowskim, zrzucili bomby fosforowe na Azowstal i planują wezwać kobiety z okupowanych terytoriów do służby w rosyjskich siłach zbrojnych.
15
Bomby spadły 30 km od polskiej granicy, a zakazane pociski fosforowe na Azowstal. Podsumowanie 81. dnia wojny (15.05.2022)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Azovstal
Rosja użyła zakazanych kul fosforowych w Azowstal w Mariupolu. Stało się to po wezwaniu Kałusza, zwycięzcy Eurowizji 2022, do ratowania obrońców Mariupola. W tym samym czasie Rosjanie cynicznie napisali na rakietach wystrzelonych w ukraińskie wojsko: „Kałusza, prosiłeś o pomoc dla Azowstalu".

Biuro Prokuratora Generalnego poinformowało, że Rosja użyła zakazanych pocisków zapalających. Wyjaśnili, że temperatura spalania ładunków fosforowych wynosi około 3000 ° C.

Żony ukraińskich bojowników z Azowstalu powiedziały, że obrońcy nie wierzą już w negocjacje i rzadko wychodzą ze schronów na powierzchnię, by znaleźć wodę. Sytuacja bojowników jest niezwykle trudna - przygotowują się do ostatniej bitwy.

Ukraińcy wstydzą się jury Eurowizji
Minister Kultury Ukrainy zawstydził ocenę ukraińskiego jury Eurowizji. Oleksandr Tkachenko, podobnie jak większość Ukraińców, jest niezadowolony z pracy jury z Ukrainy. Tkaczenko powiedział, że „wstudem jest dać Polsce i Litwie po 0 punktów". Ma nadzieję, że ocena dokonana przez jurorów z Ukrainy nie wpłynie na stosunek Ukraińców do Polaków i Litwinów.
„Chciałbym zwrócić się do naszych najbliższych przyjaciół w Europie - Polski i Litwy oraz wyrazić swoje osobiste stanowisko w sprawie oceny wystawionej przez jury z Ukrainy po Polskę i Litwę. Ta ocena w żaden sposób nie odzwierciedla naszego prawdziwego stosunku do Was, naszych najbliższych przyjaciół w Europie. Tak, Brytyjczycy byli fajni i są drugim miejscu. Ale postawić Polakom i Litwinom 0 to wstyd. Naród ukraiński dał wam 12!" - napisał na Facebooku Ołeksandr Tkachenko.

Zwycięstwa i porażki

W niedzielę rano Rosjanie rozpoczęli nowy atak rakietowy na obwód lwowski. Siły obrony powietrznej zestrzeliły dwa pociski, cztery trafiły w obiekt wojskowy przy granicy z Polską. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła też pocisk lecący w kierunku Kropywnyckiego.

Wróg nadal niszczy infrastrukturę w obwodzie ługańskim i donieckim, region chersoński cierpi z powodu grabieży, Rosjanie porywają miejscowych.

Rosja prowadzi tajną mobilizację na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy i planuje rekrutację kobiet do rosyjskich sił zbrojnych.

Według brytyjskiego wywiadu, Rosja straciła jedną trzecią swoich wojsk na Ukrainie i nie będzie mogła posuwać się naprzód nawet przez 30 dni.

W obwodzie donieckim zginęło trzech cywilów, a 13 zostało rannych.

Dyplomacja

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Turcja nie zamierza blokować przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu. NATO rozwiąże spór - dodał. Stoltenberg wezwał również członków NATO do pomocy Ukrainie w przetrwaniu wojny z Rosją. Jest przekonany, że Ukraina może wygrać.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba spotkał się z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem. Dyskutowali o możliwości eksportu żywności z Ukrainy do innych krajów świata, gdy Rosja zablokowała porty morskie.

Krótko
Ukraiński wolontariusz Serhij Prytula w ciągu 4 godzin Eurowizji zebrał 5,5 mln UAH (839 000 zł). Komentował konkurs na Twitterze. Zebrane środki trafią na potrzeby ukraińskiego wojska.