Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Etno-rap z Ukrainy zwycięzcą konkursu piosenki Eurowizji

15.05.2022 09:37 | 15 komentarzy | 2 459 odsłony | Alicja Molenda
Ukraińska grupa etno-rapowa Kalush Orchestra wygrała 66. Konkurs Piosenki Eurowizji, którego finał odbył się 14 maja w Turynie we Włoszech. Orkiestra Kałusza wykonała piosenkę „Stefania”, która łączy hip-hop i ukraińską muzykę ludową.
15
Etno-rap z Ukrainy zwycięzcą konkursu piosenki Eurowizji
Corinne Cumming / EBU Eurovisionworld.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Od jury i widzów Orkiestra Kałusza uzyskała 631 punktów. Po głosowaniu jury Ukraińcy zajęli dopiero czwarte miejsce, ale w głosowaniu publiczności uzyskali 439 punktów na 468 możliwych.
Grupie kibicował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Europa, głosuj na Orkiestrę Kałusza - №12!" - pisał w mediach społecznościowych przed finałem konkursu.
Drugie miejsce w konkursie zajął reprezentant Wielkiej Brytanii Sam Ryder z piosenką „Space man”, który w finale zdobył 466 punktów. Trzecie miejsce zajęła piosenkarka z Hiszpanii Chanel z piosenką „SloMo”, która otrzymała 459 punktów.
Ukraina była absolutnym faworytem obecnego konkursu. Przed finałem Eurowizji bukmacherzy oszacowali prawdopodobieństwo wygranej Orkiestry Kałusz na 70-75%.
Zaraz po występie Orkiestra Kałusza wezwała do pomocy Mariupolowi i Azowstalowi. Z taką prośbą wystąpił ze sceny frontman zespołu Oleg Psyuk. - Proszę was wszystkich. Proszę, pomóżcie ukraińskiemu Mariupolowi! Pomóżcie Azovstalowi już teraz! - powiedział po angielsku.
Europejska Unia Nadawców, która organizuje Konkurs Piosenki Eurowizji, ale nie pozwala na polityczne wystąpienia, uznała wypowiedź wokalisty Kałusza za humanitarny gest. „Rozumiemy silne uczucia, jeśli chodzi o Ukrainę w tych dniach, a wypowiedzi Orkiestry Kałusza i innych artystów wspierających naród ukraiński traktujemy jako gest humanitarny, a nie polityczny” – powiedział rzecznik organizatorów konkursu. .
Władimir Zełenski obiecał zrobić wszystko, aby „Eurowizja” odbyła się w Mariupolu na Ukrainie. Pisał o tym w mediach społecznościowych, gratulując Orkiestrze Kałusza zwycięstwa:
Ukraińcom pogratulowali zwycięstwa m.in. premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Rosja nie brała udziału w „Eurowizji – 2022”. Europejska Unia Nadawców, która organizuje konkurs piosenki, w lutym wykluczyła Rosję z powodu wojny na Ukrainie. Mieszkańcy Rosji również nie mogli głosować na uczestników.
W mediach społecznościowych toczy się ożywiona dysusja na temat festiwalu. Jednym z aspektów jest to, że ukrainskie jury nie doceniło polskiego wykonawcy (decnili go za o widzoie z Ukrainy, którzy są oburzeni werdyktem jury z Urainy, i że niemiecki uczestnik zajął ostatnie miejsce.
O zespole Kalush Orchestra
Etno-rapowa grupa Kałusz Orkiestra, założona została jako trio Kałusz. W początkowym składzie grupy grali frontman Oleg Psyuk, multiinstrumentalista Igor Didenchuk oraz anonimowy członek MC Kilimmen, którego pseudonim można przetłumaczyć jako „dywan". Kałusz pojawił się jesienią 2019 roku. Grupę założył Vanek Klimenko, producentem jest Alyona Alyona. Całkiem niedawno trio rozbudowało się w etno-orkiestrę, ubraną w stroje ludowe. Zespół wyruszył szturmować scenę międzynarodową. Zaczął od Eurowizji.
Nazwa związana jest z małym miasteczkiem - Kałusz - w obwodzie iwanofrankowskim. Piosena "Stefania" napisana została prze Psyuka dla jego mamy.