Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ważny obowiązek obywateli Ukrainy pobierających zasiłki z ZUS w Polsce

14.05.2022 14:44 | 1 komentarz | 1 542 odsłona | Alicja Molenda
ZUS rozpoczął już wypłaty świadczeń 500+ i RKO dla dzieci uchodźców. Przypomina jednak, że obywatele Ukrainy, którzy wjeżdżaja z Polski na dłużej niż miesiąc, muszą go o tym poinformować.
1
Ważny obowiązek obywateli Ukrainy pobierających zasiłki z ZUS w Polsce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. Konsekwencją jest też utrata przez niego świadczeń. Dlatego ważne jest, aby uchodźcy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Szczegółowa instrukcja jak to zrobić, jest stronie jego internetowej.

Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS skłądając formularz POG.

Jak przekonuje Anna Szaniawska, rzeczniczka prasowy małopolskiego ZUS, Zakład ma narzędzia, żeby sprawdzić czy konkretna osoba opuściła nasz kraj. Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodzin i nie poinformuje o swoim wyjeździe, będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami.

ZUS weryfikuje legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy zarówno przy przyznawaniu świadczeń, jak i w dowolnym momencie ich pobierania. Informacje pochodzą np. z systemu informacji oświatowej, centralnego wykazu ubezpieczonych. W razie potrzeby, ZUS może też korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, który prowadzi Straż Graniczna.

W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może poprosić świadczeniobiorcę o osobiste udzielenie wyjaśnień. Jeżeli odmówi lub nie zrobi tego w wyznaczonym terminie, ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego. Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.