Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

KORONAWIRUS. Krótsza kwarantanna, obowiązkowe badanie seniorów, praca zdalna i testy w aptekach

21.01.2022 11:53 | 14 komentarzy | 6 930 odsłon | Alicja Molenda
Na razie apteki nie mają żadnych instrukcji dotyczących testowania. Jedno jest pewne, apteczne, darmowe testy będą rejetrowane w systemie. Co jeszcze serwuje rząd?
14
KORONAWIRUS. Krótsza kwarantanna, obowiązkowe badanie seniorów, praca zdalna i testy w aptekach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- 27 stycznia uruchamiamy powszechne, nieodpłatne testowanie testami antygenowymi. Będzie prowadzone w aptekach przygotowanych do tego infrastrukturalnie. Jest ich ponad 1000. To przeważnie te, które teraz szczepią przeciw COVID-19 - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pomysł jest mocno dyskusyjny z uwagi na bezpieczeństwo klientów aptek. Zainteresowani (farmaceuci) czekają na instrukcje.

Rząd zalecił administracji publlicznej, samorządowej i przedsiębiorcom, aby przez kilka tygodni w miarę możliwości pracowali zdalnie.

Osoby powyżej 60 r. życia, zakażone koronawirusem, powinny być w ciągu 48 h zbadane (jeśli nie mogą wyjść, to w domu) przez lekarza pierwszego kontaktu, bo ta grupa pacjentów jest najbardziej narażona na ciężki przebieg choroby.

Od poniedziałku kwarantanna skrócona zostaje do 7 dni.

Ochrona zdrowia ma zadbać o utrzymanie wszystkich pozaszpitalnych usług medycznych.

- Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Liczba dziennych infekcji utrzymuje się od trzech dni na poziomie pow. 30 tys. Dzisiejszy wynik przekroczy na pewno 40 tys. zakażeń. Nie wiemy, jak tak duża liczba zakażeń przełoży się na hospitalizacje. Wskaźniki mówią, że nie jest to chwilowa dynamika, bo rośnie liczba zleceń na testy z POZ. Poniedziałkowa ich liczba zawsze jest duża, ale w ostatni poniedziałek była potężna. W kolejnych dniach mamy dalszy przyrost - powiedział Adam Niedzielski.

Dodał, że w systemie ochrony zdrowia jest 30 tys. łóżek covidowych. Ich zapełnienie sięga teraz 40 proc. - Za tydzień, dwa, zobaczymy, czy trzeba 40, 60, a nawet więcej tysięcy łóżek - dodał minister.

Z obserwacji MZ wynika, że chorowanie na Omikrona jest krótsze. Przykłady z Europy Zachodniej pokazują, że w tej fali silniejsza musi być opieka pozaszpitalna, co oznacza dociążenie POZ w opiece nad pacjentem z koronawirusem.