Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Którą szkołę podstawową wybrać dla swojego dziecka?

20.01.2022 18:00 | 0 komentarzy | 4 277 odsłony | Natalia Feluś
W marcu rozpoczyna się rekrutacja. A wybór nie jest oczywisty. Podpowiadamy rodzicom, co poszczególne placówki oferują uczniom w nadchodzącym roku szkolnym.
0
Którą szkołę podstawową wybrać dla swojego dziecka?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szkoły w powiecie chrzanowskim są różne - małe i duże, położone w centrum miasta i na obszarach wiejskich, prowadzone przez samorządy i inne podmioty. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Na prośbę rodziców, postanowiliśmy przygotować informator o szkołach podstawowych ziemi chrzanowskiej.

W najbliższym wydaniu „Przełomu", które ukaże się 26 stycznia, pokażemy ofertę podstawówek z gminy Trzebinia. W kolejnych tygodniach z kolejnych gmin.


Z informatora dowiecie się ilu uczniów planowanych do przyjęcia do klas pierwszych, ilu uczniów uczy się w danej placówce, będą tam również użyteczne dla każdego opiekuna informacje o stołówkach i obiadach, godzinach otwarcia świetlic szkolnych, zapleczu takim jak sale gimnastyczne, pracownie językowe lub komputerowe czy place zabaw oraz siłownie na powietrzu.


Nie zabraknie informacji o zajęciach pozalekcyjnych, w tym kółkach zainteresowań dla uczniów nauczania początkowego.


Przygotowaliśmy również dane dotyczące wyników testów ósmoklasistów z ubiegłego roku oraz informacje praktyczne, czyli w jakim systemie pracuje szkoła i o której godzinie kończą się lekcje klas pierwszych.

„Idziemy do pierwszej klasy. Część 1 - Trzebinia. Informator o szkołach podstawowych z ziemi chrzanowskiej" w najbliższym numerze tygodnika „Przełom", 26 stycznia.

W przygotowaniu informatora kierowaliśmy się opiniami rodziców 6- i 7-latków. Oto niektóre z nich:

Ważne jest dla mnie indywidualne podejście do dziecka, z tego względu preferowałabym mniejszą placówkę, chciałabym również, aby mój syn miał możliwość wszechstronnego rozwoju od zajęć sportowych po naukowe, a także inspirującą kadrę, która pomoże mu odkryć nowe talenty. Mniejsze znaczenie ma dla nas kwestia dojazdu/odległości od szkoły, czy dostępność świetlicy. Za to ważnym atutem byłyby domowe posiłki, natomiast nie wyobrażam sobie zajęć lekcyjnych dla 7-latków w godzinach popołudniowych.
Agnieszka Czyszczoń z Chrzanowa

Jeśli chodzi o wybór szkoły zwracałam szczególną uwagę na to gdzie jest usytuowana, czyli szukałam szkoły jak najbliżej miejsca zamieszkania. Ważne również jest to, w jakich godzinach jest otwarta świetlica, ponieważ zdarza się, że dziecko musi zostać do 16 poza domem. Dla mnie nie jest ważne, jakie jest zaplecze sportowe, ponieważ córka Zofia chodzi na zajęcia dodatkowe tj. basen i tańce i do tej pory nie wykazywała zainteresowania innymi sportami. Jako nauczyciel uważam, że dziecko w każdej szkole zdobędzie potrzebną wiedzę i umiejętności - nie musi być to szkoła usytuowana najwyżej w rankingach. Fajnie jest chodzić do szkoły, w której się coś dzieje, ale dzisiaj chyba nie ma takiej szkoły, która nie robi nic, żeby być atrakcyjną dla dziecka.
Ewa Matyasik-Kłeczek z Chrzanowa

Wybierając Szkołę Podstawową dla córki kierowałam się przede wszystkim tym, gdzie wybierają się jej koleżanki z przedszkola. Uważam, że rozpoczęcie przygody szkolnej wśród znajomych i lubianych twarzy jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe dla dziecka. Wybrałam Szkołę Podstawową w Gaju i po 4 miesiącach mogę powiedzieć, że kolejnym ważnym elementem jest świetlica, która jest czynna dłużej i zapewnia dziecku dobrą opiekę i możliwości ciekawego spędzania czasu. W SP 6 funkcjonuje Świetlica Plus czynna do 17:00, z której jestem bardzo zadowolona, córka wręcz nie chce wychodzić ze szkoły. Nowoczesny orlik, plac do nauki ruchu drogowego i piękny las obok szkoły to dodatkowe atuty, które potwierdziły, że dobrze wybrałam.
Marta Harańczyk-Biel z Trzebini

Przy wyborze szkoły kierowaliśmy się przede wszystkim lokalizacją. Zależało nam aby szkoła, do której co dzień będziemy wozić dziecko była blisko i po drodze do pracy. Tak aby w przyszłości dziecko mogło samodzielnie pokonywać trasę dom-szkoła. Wybór u nas padł na SP 6, jest to mała, kameralna szkoła blisko naszego miejsca zamieszkania. Choć szkoła przejdzie w najbliższym czasie remont, co zapewne będzie dużym wyzwaniem zarówno dla dzieci jaki i pracowników, to należy pamiętać, że miejsca tworzą ludzie nie rzeczy.
Agnieszka Krakowiak-Lorek z Chrzanowa

Przy wyborze szkoły dla córki kierowałam się przede wszystkim poziomem nauczania oraz opiniami innych rodziców, których dzieci już tam uczęszczały. Ważna również była lokalizacja szkoły w centrum miasta, z dobrym dostępem do obiektów kulturalnych i sportowych. Dzieci uczestniczą w zajęciach i projektach dodatkowych organizowanych przez placówkę, dzięki czemu mogą odkrywać swoje zainteresowania.

Marta Opiała z Chrzanowa

Jakie są Wasze przemyślenia w tej sprawie? Czym kierowaliście się przy wyborze szkoły dla dziecka?