Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Jakie imprezy szykują się w tym roku w skansenie w Wygiełzowie

17.01.2022 18:00 | 1 komentarz | 6 332 odsłon | Michał Koryczan
Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 09:00

AKTUALIZACJA

Jedenaście imprez i wydarzeń kulturalnych znalazło się w programie opublikowanym przez Muzeum w Wygiełzowie.
1
Jakie imprezy szykują się w tym roku w skansenie w Wygiełzowie
Podczas zeszłorocznego Festiwalu Etnomania w Wygiełzowie. Fot. Łukasz Dulowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

10 kwietnia - Niedziela Palmowa

8 maja - Niedziela ze św. Florianem - będzie to impreza rodzinna o charakterze pikniku, podczas którego zaprezentują swoje umiejętności strażacy z OSP z powiatu chrzanowskiego. W ciągu całego dnia w plenerach skansenu odbywać się będą pokazy, gry i zabawy dla uczestników imprezy

20 maja - Noc Muzeum - wydarzenie w dworze z Drogini, w którym przybyli widzowie będą mieli okazję przenieść się w dawne dworskie czasy i wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych specjalnie na ten wieczór.

29 maja - „Po krakowsku" - Przegląd Zespołów Obrzędowych - cykliczny konkursowy przegląd zespołów obrzędowych i kół gospodyń wiejskich z powiatu chrzanowskiego i sąsiednich powiatów, prezentujący dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Pokazom scenicznym będzie towarzyszyć kiermasz rękodzieła ludowego i poczęstunek regionalnymi potrawami. Na scenach w przestrzeniach Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego zaprezentują się zespoły, które tradycyjnie przechodzą kwalifikacje programowe pod okiem etnografów.

5 czerwca - Dzień Dziecka - impreza plenerowa, której głównymi odbiorcami będą rodziny z dziećmi. Na terenie skansenu zorganizowane zostaną liczne warsztaty, pokazy i konkursy. Na licznych kramach zaprezentują swoje umiejętności dawni rzemieślnicy i rękodzielnicy.

10 lipca - Festiwal Etnomania - cykliczna impreza, której celem jest promowanie ludowego i tradycyjnego rękodzieła, rzemiosła i etnodizajnu Małopolski. Widzowie uczestniczyć będą w licznych warsztatach rękodzielniczych i rzemieślniczych, w zajęciach muzycznych, edukacyjnych. Warsztatom towarzyszą pokazy sceniczne etnomody i koncerty muzyki folkowej.

7 sierpnia - Powiatowe Święto Miodu „Miodobranie pod Lipowcem" - święto pszczelarzy z kół pszczelarskich skupionych w Powiatowej Radzie Bartniczej oraz pszczelarzy zaproszonych z innych regionów. Święto rozpocznie tradycyjna msza w kościele z Ryczowa. Na estradzie prezentowany będzie program artystyczny, a także usłyszeć będzie można opowieści o życiu pszczół, poznać tajniki opieki nad pszczołami. Goście przybyli do skansenu będą mieli okazję degustować i zakupić produkty pszczele.

4 września - Ziemniaczysko pod Lipowcem - będzie to impreza plenerowa współorganizowana z LGD „Na Jurze" - uczestnikom imprezy zaprezentowane zostaną produkty regionalne „Ziemniaki po cabańsku" przygotowane przez zespoły regionalne przy kręgu ogniskowym w skansenie, na scenie amfiteatru wystąpią zespoły ludowe.

18 września - „Pod czerwoną jarzębiną - Tradycyjny odpust w skansenie - w zabytkowym kościele z Ryczowa odprawiona będzie w tym dniu uroczysta msza w intencji muzeum i jego pracowników. Ludowy odpust w plenerach skansenu będzie okazją do prezentacji dawnych rzemiosł oraz pokazów tradycyjnych zajęć wiejskich, wspólnej zabawy i biesiadowania przy muzyce. Na scenach plenerowych skansenu odbędzie się koncert muzyki ludowej i folkowej.

listopad - V Forum Regionalne „Między Małopolską a Górnym Śląskiem" - celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy dotyczącej historii i kultury Małopolski i Górnego Śląska oraz jej interpretacji przez mieszkańców z jej lokalnością, tożsamością kulturową i regionalnością.

11 grudnia - Jarmark Bożonarodzeniowy


Przeczytaj również:

AKCJA ZIMA 2022. Gdzie dzwonić, gdy sypnie śniegiem i jest ślisko

MKS Trzebinia wygrał wszystko. Wyprzedził Piasta Gliwice i Sośnicę

Zawodnik z powiatu chrzanowskiego w składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w futsalu

Paweł Olszowski znalazł nowy klub. Jego piłkarz zagrał w Lidze Mistrzów

ZDW Kraków zdecydował w sprawie mostu tymczasowego na Wiśle w Jankowicach

Na co nie pozwalał trener Adam Nawałka