Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

O czym przeczytacie w najnowszym Magazynie tygodnika "Przełom"

23.12.2021 21:00 | 0 komentarzy | 4 709 odsłony | Michał Koryczan
O rodzinie, która przeniosła się z Kazachstanu do Trzebini, ratowniku medycznym niosącym pomoc na granicy polsko-białoruskiej, Piotrze Kłeczku - autorze zdjęć do "Przełomowego" kalendarza na 2022 rok, szopce autorstwa Adama Waluszkiewicza oraz karpiu zatorskim i klusce śląskiej.
0
O czym przeczytacie w najnowszym Magazynie tygodnika "Przełom"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z Kazachstanu do Trzebini. "Chciałam, żeby dzieci były szczęśliwe"
Urodziła się w polskiej rodzinie, ale ani słowa po polsku nie mówiła. Kiedy w 2018 r. nadarzyła się okazja, żeby opuścić Kazachstan, nie wahała się ani chwili. Sprzedała wszystko, co miała. Zostawiła dom i rodziców. Razem z dziećmi postanowiła zacząć życie od nowa. Natalia Bowsunowska od trzech lat mieszka w Trzebini.

 



Zielona lampka na zielonej granicy

- Zanim ktokolwiek zacznie osądzać uchodźców na granicy, powinien się zastanowić - co ich zmusiło do tego, że znaleźli się w tym lesie? Że marzną, przemierzają kilometry w mokrych butach w nadziei na lepszą przyszłość - mówi Andrzej Dziędziel, ratownik medyczny z Oświęcimia, który niósł pomoc na granicy polsko-białoruskiej.

 



Blacha, szmata i przepiękne spektakle

Polecam wybrać się w wolnej chwili na Kamionkę, koło Płazy. Jeśli trafi się na dobrą pogodę, to można stamtąd zobaczyć Tatry w całej okazałości. Od Bielskich poprzez Wysokie aż po Zachodnie. Widok jest oszałamiający - mówi Piotr Kłeczek, autor zdjęć do "Przełomowego" kalendarza na 2022 rok.

 



W szopki i makiety wkładał serce

Szopka prezentowana na okładce najnowszego numer „Przełomu" to dzieło Adama Waluszkiewicza z chrzanowskiego Kościelca, byłego pracownika Fabloku, człowieka wielu talentów. Komplementowali go najsłynniejsi krakowscy szopkarze. Zmarł dwa lata temu.

 



Ruchoma szopka - nowa atrakcja Płazy

W podziemiach kościoła w Płazie od świąt będzie można oglądać jedyną w okolicy ruchomą szopkę. Zwłaszcza dla dzieci dużą atrakcją będzie widok obracającego się wiatraka, tańczącej pary w stroju krakowskim, pracującego młyna, jadącego pociągu oraz szeregu osób kłaniających się Dzieciątku przy żłóbku.

 



Świąteczny bohater karp

Wysoki grzbiet, mała głowa i krótki tułów. Do tego niewielka ilość łusek. Znawcy tematu mówią, że karp zatorski zdecydowanie różni się od ryb hodowanych w innych rejonach kraju, a nawet od karpia odławianego w najbliższej okolicy. Także smakiem.

 




O wędrówce kluski śląskiej

K jak kobieta i k jak... kluska śląska. Z pozoru nic ich nie łączy. W rzeczywistości, moment podjęcia przez kobiety pracy zarobkowej był przełomem w domowych kuchniach. Nie pozostał też bez wpływu na coraz śmielsze wędrowanie kluski śląskiej po Polsce.
Sprawę pojawienia się kluski śląskiej poza kuchnią Ślązaczek od lat bada Justyna Laskowska-Otwinowska, etnografka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Wydanie papierowe w punktch sprzedaży. E-wydanie możecie kupić TUTAJ

 

Przeczytaj również:

Biznes zaczyna się rozkręcać koło obwodnicy Babic

Wicelider chrzanowskiej A-klasy piłkarskiej rozegra cztery sparingi

Przedświąteczny czwartek. Zapełnione parkingi, kolejki w sklepach i brak karpi

Alwernia, Babice i Krzeszowice dostaną pieniądze na komunikację

63 nowe zakażenia COVID-19 w powiecie chrzanowskim (RAPORT)

Jak w tym roku podróżować w okresie świąteczno-noworocznym