Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

„Dla wszystkich związkowców to był szok”. Dziś 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego (WIDEO)

13.12.2021 08:30 | 9 komentarzy | 2 447 odsłony | Marek Oratowski
13 grudnia 1981 roku został w Polsce wprowadzony stan wojenny. Poinformował o tym w telewizyjnym wystąpieniu generał Wojciech Jaruzelski, ówczesny szef rządu i I sekretarz PZPR.
9
„Dla wszystkich związkowców to był szok”. Dziś 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego (WIDEO)
Marian Krawacki pracował w Fabloku. W stanie wojennym został aresztowany na 100 dni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na ulice wyjechały czołgi i pojazdy opancerzone, ograniczono możliwość przemieszczania się, a wielu działaczy Solidarności zostało internowanych. Generał Jaruzelski uzasadnił to załamaniem gospodarczym kraju oraz groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez Solidarność.

- Dla wszystkich związkowców to był szok. Nie spodziewaliśmy się tego. W grudniu 1981 roku mieliśmy dyżury w komisji zakładowej w Fabloku i odbieraliśmy teleksy z informacjami o tym, co się dzieje w kraju. 13 grudnia wyglądało to dość groźnie. Na drogach stali milicjanci i kontrolowali pojazdy. Gdy przyszedłem do pracy dowiedziałem się, że aresztowano kilku naszych kolegów, m.in. Andrzeja Lewińskiego, Ryszarda Wyrobca i Stefana Pietraszowa - opowiada Marian Krawacki z Luszowic.

Nie złożył broni i włączył się w podziemną działalność zdelegalizowanego związku. To była jego forma sprzeciwu wobec tego co się stało, zwłaszcza przeciwko internowaniu kolegów i rozwiązaniu Solidarności. W swoim domu w Luszowicach rozpoczął drukowanie bibuły, czyli ulotek mających odkłamać partyjną propagandę. Jednak służba bezpieczeństwa wpadła na jego trop. Został zatrzymany 10 listopada 1982 roku. Na 100 dni trafił do aresztu. Sąd wojskowy w Katowicach skazał go na półtora roku więzienia. Na szczęście niedługo potem ogłoszono amnestię.

Całą rozmowę z Marianem Krawackim przeczytacie w bieżącym, papierowym wydaniu „Przełomu". W wersji elektronicznej jest dostępne tutaj. Obejrzyjcie telewizyjne wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Internowani z powiatu chrzanowskiego: Ryszard Wyrobiec (Babice), Józef Chwał, Leszek Fortuna, Tadeusz Golik, Jan Jarczyk, Julian Karwala, Czesław Kołodziejczyk, Marian Krawacki, Andrzej Lewiński, Eugeniusz Majewski, Roman Mazur, Ryszard Niedziela, Roman Nowak, Stefan Pietraszow, Franciszek Soboń, Kazimierz Szalonka (wszyscy Chrzanów), Stanisław Deja, Józef Kucia, Czesław Rybak, Andrzej Skubera, Wiesław Zaborowski (wszyscy Libiąż), Tadeusz Cupiał, Andrzej Dudek, Józef Leszczyński, Józef Patyna, Waldemar Słomski (wszyscy Trzebinia).