Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Od niedzieli w kraju pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Dlaczego i co oznacza?

04.12.2021 20:54 | 2 komentarze | 12 791 odsłon | Alicja Molenda
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w sobotę, że stopień alarmowy obowiązuje od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59).
2
Od niedzieli w kraju pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Dlaczego i co oznacza?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Premier podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP dotyczący cyberprzestrzeni na obszarze całego kraju. Jest to związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021, który w poniedziałek rozpocznie się w Katowicach. Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stopień alarmowy obowiązuje od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59).

Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Szczyt Cyfrowy ONZ rozpocznie się 6 grudnia i potrwa do 10 grudnia pod hasłem "Internet United" (zjednoczony internet).

RCB informuje, że stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. "Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych" - czytamy w komunikacie.


Instytucje publiczne mają monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

źródło: PAP, RCB