Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak urządzić gabinet?

27.11.2021 15:06 | 0 komentarzy | 2 829 odsłony | red

Materiał promocyjny

Gabinet pełni wiele funkcji, w tym reprezentacyjną, dlatego trzeba zadbać o kwestie nie tylko użytkowe, ale też estetyczne. Dobrze zaaranżowane wnętrze zwiększa efektywność pracy, powinno być też przytulne. Nie można zapomnieć o miejscu dla gości i kontrahentów, przyda się kącik przeznaczony do prowadzenia rozmów i odpoczynku. Na gabinet nie składa się wyłącznie biurko, krzesło i oświetlenie, dlatego trzeba dobrze przemyśleć wystrój. Znaczenie ma zastosowana kolorystyka i dekoracje. Nie można pominąć roślinności, która również wpływa w dużym stopniu na klimat panujący w pomieszczeniu.
0
Jak urządzić gabinet?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Jakie wybrać meble do gabinetu?

Uniwersalnym rozwiązaniem będą drewniane meble do gabinetu, które nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia, niezależnie od tego, w jakim stylu zostało ono zaaranżowane. Podstawowym wyposażeniem są drewniane biurko i wygodne krzesło, ale nie można też zapomnieć o komodzie, przeszklonej witrynie, szafie. Przyda się również stolik kawowy i dodatkowe krzesła, czyli kącik dla gości i kontrahentów. Najlepszą opcją będzie wybranie mebli z tej samej kolekcji, aby stworzyć spójną całość aranżacyjną. Do eleganckiego gabinetu idealnie sprawdzą się meble z drewna o ciemnobrązowym zabarwieniu, z uwydatnionymi przebarwieniami i strukturą naturalnego surowca. Masywne meble o symetrycznych bryłach z metalowym wykończeniem w kolorze czarnym będą prezentować się niezwykle efektownie. Z kolei w nowoczesnym gabinecie warto postawić na otwartą formę, nieszablonowe rozwiązania. Można śmiało wybrać meble dębowe z półkami i szufladami mającymi niesymetryczny układ. Przyda się również podświetlenie energooszczędne.

Natomiast w gabinecie industrialnym mile widziane są meble z litego drewna w połączeniu z metalem. Witryny i komody mogą mieć przeszklenia z surowego szkła, czarne stalowe okucia. Strzałem w dziesiątkę będzie styl warsztatowy z szufladami, aby nawiązać do klimatu fabryki lub zakładu produkcyjnego. Bardzo ważną kwestią jest dobór właściwego fotela. Dotyczy to zarówno rozmiaru, jak i wygody. Ergonomiczny fotel jest dobrze wyprofilowany, można regulować siedzisko i podparcie. Powinien być wyposażony w pięcioramienna podstawę i kółka dostosowane do powierzchni, po której będą się poruszać oraz podłokietniki. Do przechowywania dokumentacji i akcesoriów biurowych nie może zabraknąć regałów i półek, zamykana szafka lub komoda z szufladami pozwoli zachować porządek. W przeszklonej witrynie można wyeksponować książki, pamiątki, nagrody i różne trofea. Warto postawić je obok innych mebli reprezentacyjnych, w kąciku przeznaczonym do przyjmowania gości lub do odpoczynku w przerwie od pracy. Jeśli metraż wnętrza na to pozwala, to można wzbogacić strefę komfortu o wygodną sofę, wiszący fotel.

Oświetlenie do gabinetu

Niezwykle ważną kwestią w przypadku gabinetu jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Przy jego wyborze należy kierować się przede wszystkim jego przeznaczeniem, jakie ma spełniać funkcje. Światło nie może męczyć oczu, jednocześnie istotne jest właściwe doświetlenie miejsca pracy. Przyda się modna i estetyczna lampa, lekka i łatwo do przenoszenia, najlepiej z regulacją natężenia świtała. Przy biurku potrzebne jest jaśniejsze światło, z kolei podczas konwersacji zdecydowanie lepiej sprawdza się ciemniejsze. Lampka na/przy biurku to jedno, ale konieczne jest też zamontowanie oświetlenia głównego. Najczęściej wybór pada na żyrandol, który rozświetla całe pomieszczenie. Uniwersalnym rozwiązaniem są lampy z abażurem w klasycznych kolorach typu biel, zieleń, granat. Znaczenie ma także to, aby zastosować żarówki o naturalnym zabarwieniu, czyli zbliżonym do światła dziennego. Pracy intelektualnej sprzyja biurko ustawione na wprost okna ze względu na rozproszone światło i możliwość spoglądania na widoki na zewnątrz. Jeśli komuś zależy na zwiększeniu efektywności pracy, to warto postawić na zimne światło, z kolei ciepłe sprzyja relaksowi.

Kolorystyka i dodatki do gabinetu

Podczas aranżowania gabinetu należy zwrócić szczególną uwagę na kosmetykę. Dotyczy to zarówno ścian i podłogi, jak i dodatków. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie stonowana kolorystyka, spokojne barwy. Sprawdzą się odcienie beżu, szarości i bieli. Jasna kolorystyka rozjaśnia wnętrze i jednocześnie ułatwia koncentrację. Z kolei w celu ożywienia wystroju można zastosować dodatki w intensywniejszych, wyrazistych kolorach. Świetnie sprawdzi się kolor żółty, który dodaje energii oraz zielony działający relaksująco. Przydadzą się także kwiaty i zielone rośliny optyczne ocieplające wnętrze. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w gatunki, które oczyszczające powietrze, produkujące tlen. Można również powiesić tablicę magnetyczną lub pomalować ścianę farbą tablicową, co pozwoli na szybkie zapisywanie różnych notatek. Z dekoracjami nie należy przesadzać, bo nadmierna ich ilość wprowadzi niepewny chaos, będzie wręcz rozpraszać.

Materiał promocyjny