Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Pompa ciepła czy kocioł gazowy - co lepsze?

27.11.2021 14:55 | 0 komentarzy | 2 713 odsłony | red

Materiał promocyjny

Wybór między pompą ciepła a kotłem gazowym może być źródłem wielu dylematów. Oba rozwiązania mają swoje niewątpliwe plusy. Nie są też wolne od wad - w zależności od tego, jakie są nasze priorytety, możemy wybrać powszechnie występujący kocioł gazowy albo wciąż jeszcze rzadką w polskich domach, za to nowoczesną pompę ciepła. Porównajmy obie instalacje grzewcze.
0
Pompa ciepła czy kocioł gazowy - co lepsze?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Łatwość montażu

Kotły gazowe jako urządzenia bardzo łatwo dostępne i często wybierane, zwykle nie są powodem przykrych niespodzianek podczas montażu. Z kolei instalując pompę ciepła warto zdać się na dobrą, sprawdzoną firmę, która nie tylko zatrudnia świetnych fachowców ale też posiada w ofercie dobry sprzęt (np. od www.nowatermia.pl). Kotły gazowe dobrze działać będą z większością grzejników. Pompy ciepła idealne są w przypadku ogrzewania podłogowego lub grzejników ściennych niskotemperaturowych.

Kocioł gazowy:

Zalety: Jest urządzeniem powszechnie stosowanym, a w przypadku braku bezpośredniego dostępu do przyłączy gazowych, rozwiązaniem jest montaż kotła na gaz płynny.

Wady: W przypadku gazu płynnego potrzebny jest stworzenie warunków do przechowywania dużego zbiornika z gazem.

Pompa ciepła:

Zalety: Montaż pompy ciepła typu powietrze-woda jest bardzo szybki i - w porównaniu do pozostałych rodzajów pomp ciepła - stosunkowo łatwy, ponieważ dolnym wymiennikiem ciepła jest po prostu zewnętrzna jednostka z wentylatorem, zamontowana tuż przy budynku w bardzo estetycznej formie.

Wady: Gruntowa pompa ciepła wymaga wykonania odwiertów na dolny wymiennik ciepła.

2. Ekonomia eksploatacji

Eksploatacja kotła gazowego i pompy ciepła to dwa przeciwne bieguny pod względem ekonomicznym. Paliwem w przypadku kotła jest w większości gaz ziemny, którego ceny w 2021 wzrosły kilkukrotnie, a ostatnia podwyżka z września 2021 roku o ponad 7% zdecydowanie nie nastraja optymistycznie. Paliwo płynne jest jeszcze droższe od gazu ziemnego. Nadzieją na mniejsze rachunki jest za to wybór kotła kondensacyjnego, który mocno ogranicza zużycie paliwa. Z kolei pompa ciepła jako paliwo grzewcze wykorzystuje energię, za którą płacić nie trzeba w ogóle. Możliwe jest to dzięki korzystaniu z naturalnych, odnawialnych źródeł energii, takich jak powietrze, woda z naturalnych bądź sztucznych zbiorników czy zwykły grunt. Wprawdzie działanie pompy ciepła uzależnione jest od dostępu do sieci energetycznej (działa na prąd), ale rachunki za zużycie prądu wciąż plasują pompę ciepła wysoko w skali dobrego bilansu ekonomicznego. W połączeniu zaś z instalacją paneli fotowoltaicznych pompa ciepła tworzy w pełni samowystarczalny system. Urządzenie sprawdzi się też do chłodzenia budynku latem, co w przypadku posiadania klimakonwektora, gdzie następuje rekuperacja energii, może okazać się niezwykle ekonomiczne (więcej o tanim chłodzie i cieple w domu: www.instalcentrum.com.pl). Pod względem konieczności przeglądu instalacji, zarówno kocioł jak i pompa ciepła wymagają spojrzenia fachowym okiem raz w roku.

Kocioł gazowy:

Zalety: Kocioł kondensacyjny może częściowo pobierać ciepło zawarte w spalinach i przekształcać je na grzewcze, ograniczając rachunki za ogrzewanie.

Wady: Ciągłe podwyżki gazu nie są łaskawe dla portfela.

Pompa ciepła:

Zalety: Nieograniczony dostęp do zupełnie darmowego paliwa w postaci OZE.

Wady: Działa na prąd, jednak świetnie uzupełnia się z instalacją fotowoltaiczną.

 

3. Ekologia

Równie godnym rozważenia aspektem jest ekologia obu urządzeń. Tutaj prym niezaprzeczalnie wiodą pompy ciepła. Jako instalacje wykorzystujące OZE nie produkują żadnych zanieczyszczeń, ponieważ tutaj reakcje fizyczne zachodzące w instalacji, które zamieniają energię w ciepło do ogrzewania, nie mają nic wspólnego z procesem spalania. Dodatkowym argumentem jest fakt, że OZE są niewyczerpalne - w przeciwieństwie do paliw tradycyjnych, których podaż jest ograniczona.

Kocioł gazowy:

Zalety: Gaz płynny jest o około 20% mniej szkodliwy od gazu ziemnego, uwalnia bowiem znacznie mniej cząstek tlenku węgla, niż w przypadku spalania gazu ziemnego.

Wady: Niesprawna czy rozszczelniona instalacja może powodować utlenianie się śmiertelnego czadu.

Pompa ciepła:

Zalety: Kompletny brak zanieczyszczania środowiska naturalnego - nie generują żadnych zanieczyszczeń.

Wady: Nie stwierdzono.

Choć to kotły gazowe stoją na podium pod względem powszechności, to pompy ciepła można uznać za zdecydowanych faworytów wśród rozwiązań proekologicznych. Pod względem finansowym zaś koszty eksploatacji mogą być nawet zerowe - możliwe jest to dzięki  duetowi: pompa ciepła i panele fotowoltaiczne. Kotły gazowe zaś mogą znacznie ograniczyć zużycie paliwa jeśli wykorzystują mechanizm kondensacji. To, które rozwiązanie okaże się dla nas korzystniejsze, zależy od indywidualnych preferencji oraz poszczególnych uwarunkowań ogrzewanego budynku.

Materiał promocyjny