Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Będą wyższe pensje dla burmistrzów, wójtów i starostów. O ile?

03.11.2021 20:00 | 8 komentarzy | 4 746 odsłony | Tadeusz Jachnicki
30 września prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o podwyżkach wynagrodzeń dla zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podwyżki dla burmistrzów, wójtów czy starostów.
8
Będą wyższe pensje dla burmistrzów, wójtów i starostów. O ile?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Obecnie wynagrodzenia burmistrzów czy wójta od Libiąża po Krzeszowice, od Trzebini po Alwernię wynoszą około 10 tysięcy złotych. Powyżej tej kwoty, ale zdecydowanie bliżej 11 tysięcy złotych, zarabia miesięczne także chrzanowski starosta.

Po nowelizacji przepisów pensja wójta czy burmistrza może wzrosnąć do ponad 20 tysięcy złotych. Jednocześnie minimalne wynagrodzenie nie może być niższe niż 80 proc. maksymalnego.
Na większe pieniądze może też liczyć starosta. W tym wypadku maksymalna wysokość jego wynagrodzenia uzależniona jest od wielkości powiatu. W przypadku chrzanowskiego czy krakowskiego mowa o 18 486 zł.
Ostatecznie o wysokości podwyżek mają zadecydować rady gmin i miast.

Więcej na temat zarobków burmistrzów, wójtów czy diet radnych jak i również posłów, senatorów, ministrów czy prezydenta RP przeczytasz w bieżącym, 44. numerze tygodnika "Przełom" dostępnym w punktach sprzedaży, a w wersji elektronicznej TUTAJ.