Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Warto poznać lokalną historię. Zwiedzanie Willi NOT w Sierszy (WIDEO, ZDJĘCIA)

22.10.2021 15:39 | 0 komentarzy | 3 939 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Dziś w Willi NOT uczestnicy wieczornego zwiedzania tego zabytkowego miejsca poznają jego historię. Takie spotkania organizowane są co miesiąc. Pierwsze odbyło się we wrześniu.
0
Warto poznać lokalną historię. Zwiedzanie Willi NOT w Sierszy (WIDEO, ZDJĘCIA)
Willa NOT w Sierszy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Dziś jest kolejne. W czasie wieczornego zwiedzania i słodkiego poczęstunku oprowadzający przybliży historię tego zabytkowego miejsca i zachowanych w nim wyjątkowych obrazów i witraży. Będzie można zobaczyć także specjalnie przygotowaną wystawę związaną z górnictwem oraz pomieszczenia utrzymane w klimacie lat PRL-owskich.

W latach 1907-1909 z inicjatywy hrabiego Potockiego w Sierszy została wzniesiona luksusowa willa, przeznaczona dla dyrektora kopalni węgla „Artur” wchodzącej w skład Sierszańskich Zakładów Górniczych. Wkomponowano ją w rozległy kompleks parkowo-ogrodowy w sąsiedztwie reprezentacyjnych budynków, mieszczących siedzibę spółki. Z pierwotnych założeń do chwili obecnej zachował się układ z aleją dojazdową prowadzącą do siedziby spółki oraz charakterystyczne obniżenie terenu – pozostałość po stawie stworzonym prawdopodobnie z rozlewiska Koziego Brodu.